Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková akce na Václava Havla

(Archivní článek, platnost skončena 15.12.2013.)

Pod záštitou ministrů zahraničí ČR a Itálie Karla Schwarzenberga a Giuliana Terziho se ve dnech 17. a 18. prosince 2012 uskutečnila na římské univerzitě La Sapienza mezinárodní vzpomínková akce k připomenutí si prvního výročí úmrtí Václava Havla. Na jejím programu se podílela řada českých a italských institucí: Univerzita La Sapienza, Univerzita Udine, České centrum v Miláně, Velvyslanectví ČR v Římě, Knihovna Václava Havla, Nové divadlo v Udine.


Dvoudenní program byl zahájen 17. prosince fotografickou výstavou Dagmar Hochové. Výstavu inaugurovali společně s českým velvyslancem P. Buriánkem ředitel Českého centra v Miláně V. Šedý a prorektor římské univerzity La Sapienza Antonello Biagini.

Hlavním bodem římské vzpomínkové akce byla mezinárodní vědecká konference pořádaná Univerzitou La Sapienza. Sešli se na ní zástupci vědy a kultury z několika zemí, aby diskutovali o významu osobnosti Václava Havla a přínosu jeho umělecké i politické práce pro novou Evropu. Mezi českými odborníky vystoupil mimo jiné také bývalý Havlův spolupracovník, senátor a rektor Palackého univerzity v Olomouci Josef Jařab. Akademický obsah konference vhodně doplnilo večerní dramatizované čtení z posledního Havlova díla „Odcházení“.

Římský projekt věnovaný V. Havlovi měl velmi dobré mediální pokrytí jak v Itálii, tak v České republice. Česká televize a Český rozhlas zařadily příspěvky z římské akce do svého vysílání aktuálně na 17. a 18. prosince.

Jak řekl při inauguraci akce prorektor římské univerzity A. Biagini, význam vzpomínkového projektu věnovaného Václavu Havlovi již v okamžiku jeho konání přesahuje jeho původní hlavní cíl, kterým bylo připomenutí si velikosti osobnosti Václava Havla. Projekt nám dává nahlédnout do kulturního a demokratického prostředí České republiky. Při bližším seznámení se s Havlovým životem a dílem před námi proto leží další důkaz, že Praha byla svou kulturou vždy mnohem více městem západoevropské civilizace, než si Itálie tradičně v minulosti připouštěla.

Česká kultura si podle prorektora Biaginiho zasluhuje v Itálii větší podporu a pozornost, a to především na italských univerzitách. Prosincový projekt věnovaný Václavu Havlovi je proto vhodným doplněním snah italských bohemistů působících na velkých italských univerzitách o znovu posílení zájmu studentů i italských institucí o studium českého jazyka a literatury v této zemi. Autorem vzpomínkového projektu o Václavu Havlovi byla italská profesorka bohemistiky působící na univerzitách v Udine a Římě Analisa Cosentino.


plakát havel 1

plakát havel 2

plakát havel 3

plakát havel 4