Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pomníku Václava Havla na Maltě

4. 11. 2013 byl díky úsilí honorárního generálního konzula ČR na Maltě Tonia Casapinty, podpoře maltského hlavního města La Valletta, magistrátu hlavního města Prahy, Velvyslanectví ČR v Itálii a na Maltě a Českého krajanského spolku na Maltě odhalen pomník Václavu Havlovi v Hastings Gardens v La Vallettě.

Pomník byl odhalen maltským ministrem zahraničních věcí Georgem Vellou a velvyslancem ČR v Itálii a na Maltě Petrem Buriánkem. Oba u této příležitosti přednesli projevy, kromě nich vystoupil též předseda krajanského spolku na Maltě Vítězslav Nezval. Slavnostnímu aktu byla za českou stranu přítomna rovněž delegace městské části Praha 1 v čele s radním pro zahraniční vztahy P. Škrakem, která pří této příležitosti jednala se zástupci La Valletty o navázání spolupráce. Za maltskou stranu se účastnili mj. bývalý prezident E. Fenech Adami, manželka již zesnulého bývalého prezidenta G. De Marca, který V. Havla hostil během jeho státní návštěvy Malty v roce 2002, a starosta La Valletty A. Dingli.

Pomník je umístěn v zahradách Hastings, které se nacházejí na západ od městské brány a kvůli nádherným výhledům do okolí a na mořský záliv jsou místními obyvateli přezdívány „Zahrady milenců“. Místo vybrala městská rada La Valletty údajně mj. i proto, že Václav Havel byl v očích Malťanů zastáncem „lásky a míru“. Podoba pomníku je jednoduchá: hranol ze světlého maltského mramoru a na něm vyrytý Havlův podpis se známým srdíčkem. Pomník má charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu. Reportáž o odhalení pomníku přinesly všechny hlavní maltské deníky i maltská televize. Obsáhlý rozhovor pro deník Malta Independent poskytl v této souvislosti honorární generální konzul Tonio Casapinta.

Osobnost Václava Havla je Maltě známá a respektovaná. V lednu 2012 uspořádal ZÚ Řím ve spolupráci s honorárním generálním konzulátem na Maltě a s maltským Ministerstvem zahraničních věcí konferenci o V. Havlovi přímo v prostorách maltského MZV. Vystoupili mj. dnes již bývalý maltský ministr zahraničí Tonio Borg a bývalý maltský prezident Ugo Mifsud Bonnici. Jako upomínku na tuto akci vydalo následně na podzim 2012 maltské MZV publikaci „Václav Havel – prisoner – playwright – president“.

přílohy

projev V. Nezvala 37 KB DOC (Word dokument) 15.11.2013

projev G. Velly 465 KB PDF (Acrobat dokument) 15.11.2013

projev P. Buriánka 25 KB DOC (Word dokument) 15.11.2013

Galerie


Havel na Maltě