Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy vzniku československé státnosti na Maltě 2012

Za účasti maltského prezidenta republiky George Abely, ministra zahraničí Tonia Borge a dalších výzmaných hostů z řad zástupců maltské vlády, diplomatického sboru, podnikatelů a krajanské obce proběhla 18. října 2012 v prostorách grand hotelu Phoenicia v hlavním městě Vallettě slavnostní recepce při příležitosti vzniku československé státnosti.

Ve vystoupeních prezidenta George Abely a českého velvyslance Petra Buriánka na Maltě bylo konstatováno především uspokojení obou stran s rostoucí úrovní česko - maltských bilaterálních vztahů. Byly také zmíněny hlavní výzvy, které čekají obě země v příštích měsících. Rok 2013 bude pro ČR i Maltu především rokem důležitých voleb. Oba přestavitelé potvrdili symbolickým přípitkem české státnosti svůj upřímný zájem na rozvíjení kontaktů a dalším prohlubováním vzájemných vztahů.Během svého pracovního pobytu na Maltě se P. Buriánek sešel na pracovních jednáních s generálním tajemníkem Národní strany Paulem Borgem Olivierem a lídrem opoziční Labouristické strany Josephem Muscatem. Hlavním tématem rozhovorů byly především maltské parlamentní volby v roce 2013.

Česká státní recepce v hotelu Phoenicia se stala také vhodnou příležitostí k představení maltské veřejnosti knihy věnované osobnosti Václava Havla. Kniha, která byla vydaná na Maltě na podzim roku 2012 maltským ministerstvem zahraničí, vznikla úzkou spoluprací mezi ZÚ Řím, maltským MZV a českým HK na Maltě. Vydaná kniha je vzpomínkou na oficiální akci k osobnosti Václava Havla konanou na maltském MZV v lednu tohoto roku.

ZÚ Řím by tímto rád poděkoval autorům fotografií otištěným v publikaci Oldřichu Škáchovi a Ivo Šilhavému.