Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance P. Buriánka v regionu Friuli - Julské benátsko

Ve dnech 22.-23.3.2012 uskutečnil velvyslanec ČR v Římě Petr Buriánek plánovanou pracovní návštěvu regionu Friuli - Julské benátsko

Velvyslanec ČR v Římě Petr Buriánek ve dnech 22.-23.3.2012 navštívil Udine. Byl přijat nejvyššími představiteli regionu - krajským hejtmanem, přednostou okresního úřadu Udine, starostou města Udine. V rámci návštěvy se setkal s zástupcem rektora Univerzity v Udine a zúčastnil se inaugurace výstavy Socialistický realismus: Československo ve vile Manin.

Setkání se zúčastnil za univerzitu zástupce rektora pověřený internacionalizací Alessandro Trovarelli a profesorka Annalisa Cosentino, vedoucí katedry bohemistiky. Hovořili o stavu výuky českého jazyka a literatury, který je ve srovnání s ostatními italskými univerzitami velmi dobrý. Rovněž spolupráce na úrovni mezivládní (vysílání lektorů, poskytování stipendií) tak evropské (program Erasmus pro studenty i vyučující) je na vysoké úrovni. Nechybí ani spolupráce univerzity s velvyslanectvím na společných kulturních projektech (Konference a výstava věnovaná Bohumilu Hrabalovi pořádaná v Římě v kapitolských muzeích, Výstava, konference a filmová přehlídka k 40. výročí událostí “Pražského jara” pořádané ve Výstavním paláci v Římě). Univerzita v Udine rovněž udělila čestný doktorát bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Současný starosta města Udine Furio Honsell, jako bývalý rektor udinské univerzity rovněž hovořil o výborné spolupráci univerzity s velvyslanectvím, jakož i o spolupráci s Honorárním konzulátem ČR v Udine a s českým krajanským spolkem v Udine. Starosta informoval velvyslance o svém záměru získat partnerské město v ČR. Udine sice již v minulosti spolupracovalo s některými českými městy, ale vždy se jednalo o jednorázovou akci. Rád by však, aby spolupráce získala trvalý charakter.

Také přednosta okresního úřadu Udine Pietro Fontanini hovořil o rozšíření partnerství italských a českých obcí. Dále se zmínil o letošním (již jednadvacátém) ročníku festivalu Mittelfest, který se bude konat od 12. do 22.července 2012 v Cividale del Friuli kde bude letos dán velký prostor umělcům z ČR. Zmínil se také o velkém počtu českých turistů, kteří navštěvují region nejen v létě, ale též v zimě.

O vysokém podílu českých turistů v regionu hovořil též krajský hejtman Renzo Tondo s tím, že jsou na třetím místě, co do počtu osob a nocí, strávených zde. A zaujímají tak pevné místo v místní ekonomice.

Kromě oficiálních setkání se velvyslanec též zúčastníl inaugurace výstavy “Socialistický realismus – Československo 1948- 1989 v krásné historické vile Manin. Výstavu pořádala Azienda speciale di Villa Manin ze sbírky Nadace Eleutehria, která čítá na 650 uměleckých děl z tohoto období. Výstava bude publiku otevřena do 8.7.2012.

Starosta Udine

Návštěva Udine VV 2012

Univerzita UDINE společná