Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

benatky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance P. Buriánka v Benátkách

Dne 9. 7. 2013 navštívil velvyslanec P. Buriánek Benátky. V doprovodu honorárního konzula ČR pro kraje Benátsko a Emilia-Romagna G. Boatta a tajemnice ZÚ A. Rubešové jednal s představiteli města Benátky i regionu Benátsko. Vztahy města i regionu s ČR jsou intenzivní, zejména v obchodní a ekonomické oblasti a v oblasti turistické výměny. Existuje zájem i potenciál pro jejich další prohlubování.

Během své návštěvy v Benátkách velvyslanec P. Buriánek jednal s radní města Benátky pro obchod, výrobní aktivity a vztahy s evropskými asociacemi místní správy Carlou Rey a s radním regionu Benátsko pro rozpočet a mezinárodní vztahy Robertem Ciambettim.

Benátsko je 5. největším regionem Itálie, co se týče tvorby HDP dokonce třetím největším. Vazby ČR jak s městem, tak s regionem jsou významné, zejména v obchodní/ekonomické oblasti a z pohledu turistické výměny. ČR je mezi prvními 15 zahraničními dovozci i vývozci do/z Benátska. Čeští turisté jsou 3. největší zahraniční skupinou. Existují vazby kulturní (společný česko-slovenský pavilon na benátském Biennále) a školské (katedra bohemistiky a česká lektorka na benátské univerzitě Ca´Foscari, aktivity znalce československé historie profesora Leonciniho). Neopomenutelná je činnost benátského honorárního konzulátu řízeného Giorgiem Boattem - nejen pro české turisty v nouzi.

Zástupci města i regionu projevili zájem o další rozvoj vzájemných vztahů, potenciál je např. v nových formách turistiky či v nových technologiích (nanotechnologie). Region Benátsko kromě toho v loňském roce uzavřel dohodu s spolupráci s Moravskoslezským krajem, kterou by chtěl dále naplňovat.