Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-slovenský den ve Florencii

Dne 30.10. ve Florencii uspořádala honorární konzulka ČR pro Toskánsko paní Giovanna Del Bianco ve spolupráci s honorárním konzulem SR Massimem Sanim a s velvyslanectvími ČR a SR v Římě konferenci „Česká a Slovenská republika: 20 let nezávislosti a přátelství“. Příležitosti využila taktéž k oslavě státního svátku ČR (a vzniku Československa) 28. 10. Konferenci a recepci doplnil ve Florencii večerní česko-slovenský filmový program.

Konference se konala v historickém Palazzo Coppini ve středu Florencie. Úvodní pozdravy přednesli kromě obou honorárních konzulů manžel honorární konzulky P. Del Bianco, ředitel Nadace Romualdo Del Bianco, jež poskytla prostory, a dále předseda městského zastupitelstva Florencie E. Giani, dlouholetý spolupracovník HK Del Bianco a podporovatel jejích aktivit ve vztahu k ČR.

Následně velvyslanec ČR P. Buriánek předal diplom 13letému florentskému chlapci Gabriele Brogellimu z Istituto Comprensivo Verdi, který byl jedním z vítězů letošního ročníku Mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice.

Úvodní slovo k období rozdělení Československa přednesl profesor Marcello Garzaniti, vedoucí katedry slavistiky na florentské univerzitě. Se svým pohledem na „sametový rozvod“, jeho příčiny a důsledky a následnou samostatnou, ale stále spřízněnou cestu svých států, se podělili velvyslanci SR Mária Krasnohorská a ČR Petr Buriánek.

Česko-slovenský den ve Florencii pokračoval večer kulturním programem. V rámci tradičního podzimního florentského filmového festivalu byly v bloku Ženy a film promítnuty ve stejný den filmy slovenské a české autorky: nejprve film mladé slovenské režisérky Ivety Grófové Až do města Aš, poté film české režisérky a scenáristky Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel. Režisérka Poledňáková na pozvání  ředitelky festivalu a honorární konzulky do Florencie přijela a besedovala při této příležitosti o svému přístupu k životu a k filmovému umění se zájemci z řad krajanů a italských milovníků filmu.