Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

eap
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář o Východním partnerství EU v Římě

Dne 11.10. uspořádalo Velvyslanectví ČR v Římě ve spolupráci s velvyslanectvími ostatních zemí Visegrádské skupiny a s italským Festivalem Diplomatia seminář o Východním partnerství EU. Cílem bylo šířit v Itálii, tradičně soustředěné na jižní hranice EU, osvětu o východních sousedech Unie, v době před blížícím se summitem EU a zemí Východního partnerství 28. – 29. 11. ve Vilniusu, a současně upozornit na aktivity Visegrádské skupiny směrem na východ.

Seminář se konal v rámci každoročního římského Festivalu Diplomatia, byl vůbec jeho úvodní akcí a hostilo jej ve svých prostorách místní zastoupení EK. V první části vystoupili náměstek MZV Ukrajiny A. Olefirov,  zástupce vrchního ředitele MZV Itálie pro bilaterální vztahy se zeměmi Evropy A. Pignatti Morano di Custoza, za litevské předsednictví EU velvyslanec Litvy v Itálii P. Zapolskas. Svou účast musel z pracovních důvodů na poslední chvíli odvolat R. Tibbels, ředitel pro horizontální otázky Východního partnerství ESVA, pozici ESVA místo něj proto tlumočil místní zástupce EK. Druhá část semináře se potom odehrála jako debata mezi experty V4 – G. Bródim z Maďarska, B. Peksa z Polska, P. Mareše z ČR a ředitelkou Mezinárodního visegrádského fondu K. Wursterovou.

Východní partnerství zahrnuje spolupráci EU s 6 zeměmi: Ukrajinou, Gruzií, Moldavskem, Arménií, Ázerbájdžánem a Běloruskem. První a zakládající summit EU s východními partnery se konal během českého předsednictví v EU v Praze 7.5. 2009. Příští summit se bude konat 28. – 29. 11. v litevském Vilniusu a na jeho okraji  by mj. měla být podepsána Asociační dohoda EU s Ukrajinou a parafovány Asociační dohody EU s Gruzií a Moldavskem.

Největší a nejviditelnější země EaP Ukrajina na římském semináři ústy svého náměstka přesvědčovala, že její přiblížení se EU není výhodné jen pro Ukrajinu, ale i pro samotnou Unii, která tímto získá přístup na trh o 46 mil. obyvatel. Ukrajina je připravena k podpisu Asociační dohody s EU.

Zástupce MZV Itálie sdělil, že Itálie pokládá za stejně významné jižní i východní sousedství EU, nechce mezi nimi žádné rozpory. Podporují ambice podepsat na okraj summitu Asociační dohodu s Ukrajinou i parafovat Asociační dohody s Moldavskem a s Gruzií. Vilniuského summitu se uskuteční italský premiér Enrico Letta.

Experti Visegrádu pohovořili o významu politiky východního partnerství pro jeho země, ale i pro  EU. Ředitelka Mezinárodního visegrádského fondu na závěr představila aktivity fondu směrem k východním partnerům – program V4EaP.