Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-italský kosmický průmyslový den v Římě

Česko-italského kosmického průmyslového dne v Římě se na české straně zúčastnilo devět firem, asociace Czech Space Alliance a Ministerstvo dopravy ČR. Na italské straně akci podpořila a koordinovala Italská kosmická agentura (ASI), v jejímž sídle se uskutečnil dopolední blok prezentací a dvoustranných jednání zástupců českých a italských firem. Vysokou účast 30 italských firem zajistily italské průmyslové asociace AIPAS, AIAD a ASAS. Odpoledne česká delegace navštívila sídlo největší společnosti v kosmickém sektoru v Itálii – Thales Alenia Space Italia (TASI). Poté následovala návštěva integrační haly této italsko-francouzské společnosti, kde probíhá montáž a testování satelitů před jejich odesláním na kosmodrom. V podvečer pokračovala jednání s italskými partnery v neformálním duchu při recepci na velvyslanectví.

Dne 17.4.2013 se v Římě uskutečnilo setkání českých a italských firem kosmického průmyslu. Z České republiky přicestovala dvanáctičlenná delegace zástupců devíti českých společností: TOPTEC, G.L. Electronic, Honeyewell International Praha, Evolving Systems Consulting, IGUASSU, Siemens Convergence Creators, L.K. Engineering, TTC Telekomunikace a Robotsystem. Českou delegaci vedl prezident asociace Czech Space Alliance Petr Bareš. Hlavním koordinátorem české účasti bylo Ministerstvo dopravy ČR zastoupené vedoucím oddělení Evropské vesmírné agentury a kosmických programů odboru kosmických technologií a družicových systémů Ondřejem Švábem.

Na italské straně se koordinační role ujala Italská vesmírná agentura (ASI), která oslovila tři průmyslové asociace AIPAS (Italská asociace malých a středních podniků kosmického průmyslu), AIAD (Federace italského leteckého, kosmického, obranného a bezpečnostního průmyslu) a ASAS (Asociace pro služby, aplikace a technologie ICT v kosmu). Zájem o akci projevilo celkem 30 italských firem – viz přiložený seznam. Mezi účastníky nechyběli zástupci velkých společností: Thales Alenia Space Italia, Selex, CGS – OHB a AVIO.

Průmyslový den věnovaný kosmickým technologiím v Římě se skládal ze tří hlavních bloků: prezentací a dvoustranných jednání v sídle ASI, návštěvy sídla Thales Alenia Space Italia a výrobní haly pro integraci a testování satelitů a závěrečného setkání při recepci na Velvyslanectví ČR v Římě.

Program průmyslového dne v sídle ASI zahájil prezident Italské vesmírné agentury Enrico Saggese, který hodnotil současnou úroveň evropského kosmického průmyslu ve srovnání se Spojenými státy. Italský kosmický průmysl patří z hlediska obratu v EU do čtyřlístku evropských velmocí spolu s Francií, Německem a Velkou Británií.

Velvyslanec České republiky v Itálii Petr Buriánek ve svém úvodním projevu ocenil bilaterální hospodářské vztahy, jejichž další rozvoj by se mohl ubírat směrem k hlubší spolupráci v technologicky náročných oblastech, mimo jiné v kosmickém průmyslu. Česko-italská spolupráce v tomto sektoru se od roku 2008 opírá o členství ČR v Evropské vesmírné agentuře. Praha se navíc v loňském roce stala sídlem GSA, řídící agentury projektu evropské satelitní navigace Galileo. V italském Fucinu je umístěno jedno ze dvou operačních center satelitního systému Galileo.

Ředitel odboru mezinárodních vztahů ASI Augusto Cramarossa představil institucionální systém podpory kosmických projektů v Itálii a zmínil se o národním strategickém plánu (Space Strategic Vision 2010-2020). V roce 2012 Itálie podpořila vesmírné projekty částkou 600 mil. eur.

Sebastiano Tirro představil italský kosmický průmysl, v němž působí 130 firem s celkovým obratem kolem 1,8 mld. eur a bezmála osmi tisíci zaměstnanci. Největší koncentrace průmyslu je v regionech Lazio, Lombardie a Piemont. Zmínil největší hráče v sektoru Thales Alenia Space Italia, Alcatel Alenia Space, Telespazio, CGS – OHB, Astrium (Space Engineering). Příležitostí pro spolupráci mezi českými a italskými firmami je jednak členství obou zemí v Evropské vesmírné agentuře a dále pak evropský program vědecko-technické spolupráce Horizon 2020.

Zástupce MD ČR Ondřej Šváb se krátce zmínil o institucionálním uspořádání kosmických aktivit v ČR a o koordinační úloze Ministerstva dopravy ČR v situaci, kdy Česká republika zatím nezřídila vesmírnou agenturu. Od roku 2008 se české firmy podílely na realizaci 90 projektů v rámci ESA. Přičemž příspěvek ČR vyčíslený závazky dosáhl 23 mil. eur.

Prezident Czech Space Alliance Petr Bareš zmínil mimo jiné aktivní a velmi úspěšnou účast českých firem na kosmických projektech v období před vstupem ČR do Evropské vesmírné agentury (ESA) v letech 2005-2008. Pro český kosmický průmysl bude výzvou další fáze členství po roce 2014, kdy se české firmy budou muset utkat v ostré evropské konkurenci o zakázky v rámci ESA.

Poté přišla na řadu dvoustranná jednání českých a italských firem. Italská asociace AIPAS připravila harmonogram 134 krátkých setkání. Některé české firmy byly zastoupeny dvěma pracovníky a řada jednání tak mohla probíhat paralelně s dvěma různými italskými partnery současně. Vzhledem k vysokému počtu účastníků bylo prakticky nemožné dodržet rozsáhlý harmonogram – viz příloha. Bylo proto nutné na místě improvizovat a pomoci organizovat jednotlivé schůzky, čehož se na italské straně zhostili pracovníci AIPAS a ASI; na české straně pak vedoucí zahraničního zastoupení CzechTrade v Miláně a ekonomický rada Velvyslanectví ČR v Římě.

Odpoledne se delegace zástupců českých firem přesunula do sídla společnosti Thales Alenia Space Italia (TASI). V rámci třech firemních prezentací vystoupil nejprve generální technický ředitel TASI Massimo Claudio Comparini, který představil italsko-francouzský společný podnik patřící do uskupení Space Alliance založeného společnostmi Thales a Finmeccanica. Příjmy TASI jsou dnes tvořeny z 53 % zakázkami v sektoru telekomunikací a z 21 % v oblasti obranného průmyslu.

Do uskupení patří dále Telespazio v italském Fucinu, kde se nachází operační řídící centrum pro satelity. Telespazio podle slov vedoucího prodejního oddělení Andrey Belliniho využívá přibližně 100 antén o velikosti nad 2,3 m v průměru paraboly. Společnost má pobočky v zahraničí a v roce 2011 její příjmy dosáhly 618 mil. eur, z čehož zahraniční zákazníci zaplatili přes 60 %.

S třetí firemní prezentací v sídle TASI vystoupil Tiziano Mazzoni ze společnosti Selex ES, která se věnuje výrobě optoelektroniky, robotů, fotovoltaických zařízení a softwaru. Zmínil vývoj některých špičkových aplikací, jako například systému velice přesného měření teploty vod v mořích.

Během následujícího programu v TASI česká delegace navštívila integrační halu, kde se kompletují a testují satelity předtím, než jsou ve speciálních kontejnerech dopraveny na kosmodrom k instalaci na raketové nosiče. TASI mimo jiné kompletovala a testovala v této integrační hale satelity pro projekt Galileo. Mezi zákazníky TASI nechybí samozřejmě provozovatelé privátních telekomunikačních satelitů nebo například armáda. 

V podvečer se v reprezentačních prostorách velvyslanectví uskutečnila společenská akce pro účastníky česko-italského průmyslového dne. Pozvání velvyslance Petra Buriánka přijali v roli čestných hostů prezident ASI Enrico Saggese a generální technický ředitel (Chief Technical Office) TASI Massimo Claudio Comparini. Přítomní hosté z řad českých a italských firem tak měli možnost pokračovat v jednáních v neformální atmosféře.

přílohy

seznam účastnících se firem 535 KB PDF (Acrobat dokument) 2.5.2013

program schůzek B2B 89 KB PDF (Acrobat dokument) 2.5.2013