Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-italský seminář věnovaný nanotechnologiím

Dne 15.5. 2013 se v prostorách Českého domu v Miláně uskutečnil česko-italský seminář věnovaný nanotechnologiím. Z České republiky přicestovali do Milána zástupci třech veřejných výzkumných institucí, dvou soukromých společností a nanotechnologického klastru sdružujícího malé a střední společnosti a výzkumné instituce v ČR. Semináři předcházela návštěva české delegace na univerzitě Politecnico di Milano, kde se uskutečnila série prezentací projektů milánské univerzity v oblasti nanotechnologií a krátká neformální jednání. Semináře v Českém domě se zúčastnilo přes dvacet zástupců italských univerzit, výzkumných pracovišť, nanotechnologických asociací a firem, mezi nimiž nechyběl největší italských strojírenský koncern Finmeccanica zastoupený společnostmi Selex ES a Thales Alenia Space Italia.

nanotech 2

Setkání na univerzitě Politecnico di Milano zahájil vedoucí katedry chemie, materiálů a chemického inženýrství „Giulia Natty“ Maurizio Masi. Poté postupně vystoupili Roberto Chiesa s příspěvkem na téma nanostrukturovaných povrchů lékařských implantátů; Francesco Cellesi a Davide Moscatelli na téma molekulární struktura a zpracování vstřikovaných materiálů v nanomedicíně; Carlo Punta a Lucio Melone na téma nanostrukturované materiály na bázi TiO2 pro environmentální a syntetické aplikace.  

Seminář v Českém domě byl zahájen úvodním projevem velvyslance České republiky v Itálii Petrem Buriánkem. Přítomné dále pozdravila vedoucí zahraničního zastoupení agentury CzechTrade Ivana Třosková. Následovalo vystoupení sektorového specialisty agentury CzechInvest na čisté technologie a nanotechnologie Vojtěcha Helikara, který ve své prezentaci popsal klíčové okamžiky rozvoje nanotechnologií v ČR a přiblížil hlavní oblasti možné spolupráce mezi Českou republikou a Itálií v této oblasti.

Úvodní blok zakončila prezentace představitele společnosti Veneto Nanotech Enza Sistiho, který charakterizoval nanotechnologický sektor v Itálii s důrazem na význam Benátska jako vedoucího regionu, na jehož území se nacházejí čtyři významné laboratoře. Zmínil spolupráci s některými českými subjekty: Svazem chemického průmyslu ČR a společností Elmarco. Příležitostí pro budoucí společné projekty je bezpochyby připravovaný rámcový program evropského výzkumu a vývoje Horizon 2020. Enzo Sisti dále pozval české podnikatele a vědce na listopadovou akci Nanochallenge, která je určená investorům hledajícím zajímavé investiční projekty využívající nejnovějších poznatků z oblasti nanotechnologií. Nanochallenge se uskuteční v rámci nejvýznamnější nanotechnologické akce v Itálii „Nanotech Italy 2013“.   

Ředitel Italského centra pro nanotechnologie „Nanotec IT“ Elvio Mantovani poté krátce hovořil o významu každoročního setkání v Benátkách v rámci „Nanotech Italy“. Mezi Českou republikou a Itálií se podle jeho slov nabízí celá řada možností spolupráce v oboru nanotechnologií – viz již zmiňovaný Horizon 2020. Nanotech IT, které je součástí AIRI (Italské asociace pro průmyslový výzkum), v minulosti opakovaně připravilo publikaci popisující nanotechnologický sektor v Itálii a jednotlivé subjekty aktivní v této oblasti.

V následujícím bloku se s využitím powerpointových prezentací představili čeští účastníci semináře:

CEITEC– Středoevropský technologický institut v Brně sdružující šestici špičkových univerzitních a výzkumných pracovišť. Zástupkyně CEITEC Lucie Šafarčíková a Lucie Hromková hovořily o struktuře technologického institutu a o jeho výzkumných programech.

RCPTM– Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů v Olomouci představil Pavel Tuček, zmínil přitom zejména moderní výzkumnou infrastrukturu a rozsáhlou mezinárodní síť kontaktů.

SYNPO– O aktivitách soukromé výzkumné společnosti hovořil její generální ředitel Martin Navrátil. Zmínil některé nadnárodní společnosti, které patří mezi jejich významné zákazníky  - např. DuPont.

Centrum materiálového výzkumu – Vedoucí centra Miloslav Pekař představil hlavní výzkumné programy, laboratoře a aktivity výzkumné instituce, která je součástí Vysokého učení technického v Brně.

Nanoprogres– Strukturu nanotechnologického klastru Nanoprogres popsala Liliana Berezkinová, která na semináři zastupovala také společnost Nanopharma zabývající se aplikací nanotechnologií při výrobě léčiv. Klastr Nanoprogres sdružuje soukromé firmy i výzkumné instituce z ČR.

nanotech 3

nanotech 4

Na italské straně se semináře zúčastnilo na dvacet zástupců univerzit, výzkumných pracovišť a firem. Úplný přehled – viz níže.

 SC SVILUPPO CHIMICA SPA

 (součást asociace Federchimica)

www.federchimica.it

www.sviluppochimica.it

Nanotech/AIRI

(součást asociace průmyslového výzkumu AIRI)

www.nanotech.it
Università degli Studi di Pavia www.unipv.it

Laboratorio MDM

Istituto per la Microelettronica e Microsistemi Consiglio Nazionale delle Ricerche

www.mdm.imm.cnr.it

Istituto di Scienze e Tecnologie Molecolari, Dip.Chimica Fisica ed Elettrochimica,

Università degli studi di Milano

www.istm.cnr.it

Kemy Consulting snc

(výhradní zástupce ELMARCO s.r.o.)

www.kemy.it
Selex ES, součást holdingu Finmeccanica www.selex-es.com
SkyDivision S.Ti.P. Srl www.stipsrl.it
De Nora Industrie SpA www.denora.com
OndaPlast SpA www.ondaplast.com
Istituto per lo Studio delle
Macromolecole  (ISMAC)
www.bi.ismac.cnr.it
Pain Therapy Service of Fondazione IRCCS Policlinico San Matteo, Pavia http://www.sanmatteo.org
NISLabVCO di NANOIRESERVICE S.C.p.A www.nanoireservice.it
Institut farmakologického výzkumu Maria Negriho www.marionegri.it
Obchodní komora Itálie-Česká republika www.camcom-italo-ceca.it

THALES ALENIA SPACE ITALIA –Turín

(součást holdingu Finmeccanica)

http://www.thalesgroup.com/space/
SOGEMA GROUP http://www.sogemagroup.it/

ASSOLOMBARDA

(milánská průmyslová asociace)

http://www.assolombarda.it/

Seminář se uskutečnil za finančního přispění agentur CzechTrade, CzechInvest a Ministerstva zahraničních věcí (v rámci programu podpory ekonomických zájmů ČR v zahraničí).