Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Druhý italsko-český jaderný seminář v Římě

Ve dnech 11.-12.12.2013 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Římě ve spolupráci s italskou státní společností Sogin a její dceřinou společností Nucleco v pořadí již druhý seminář věnovaný vyřazování jaderných zařízení a likvidaci radioaktivních odpadů (první seminář se uskutečnil na velvyslanectví letos v červnu).

Semináře se zúčastnilo sedm českých společností: ČEZ, ÚJV Řež, Škoda JS, Škoda Praha Invest, Envinet, Královopolská RIA a EGP Invest. Na poslední chvíli se bohužel omluvila zástupkyně společnosti Isotrend (účast na prvním letošním semináři). České společnosti měly možnost seznámit se s aktivitami Sogin a její dceřiné společnosti Nucleco. Vyřazování jaderných zařízení včetně uzavřených jaderných elektráren v Itálii se z hlediska objemu zakázek dostane v následujících letech do vrcholné fáze a společnosti Sogin a Nucleco jsou otevřené spolupráci s kvalifikovanými a zkušenými  českými partnery. V nejbližších letech mohou spolupracovat na velkém italském trhu, kde budou vyřazovány především čtyři zastavené jaderné elektrárny. Strategickým cílem italských firem je již nyní navázat mezinárodní spolupráci, aby se v budoucnu mohly prosazovat i na zahraničních trzích – například společně s českými dlouhodobými partnery. V pořadí druhý italsko-český seminář dal tentokrát větší prostor českým firmám představit expertům ze Sogin a Nucleco své kapacity, znalosti a zkušenosti z realizovaných projektů. Na okraj dvoudenního semináře se uskutečnila celá řada bilaterálních schůzek mezi zástupci českých a italských společností. Některé české společnosti, které již v návaznosti na první seminář pracují na konkrétních projektech, tak využily seminář i cenným pracovním schůzkám.

Dne 11.12.2013 byl v sídle italské státní společnosti Sogin v Římě zahájen druhý italsko-český seminář o spolupráci mezi italskými a českými firmami v oblasti vyřazování jaderných zařízení a likvidace radioaktivních odpadů. Setkání navázalo na červnový seminář pořádaný na Velvyslanectví České republiky v Římě. Na úvod vystoupil nový prezident společnosti Sogin Giuseppe Zollino, který ocenil tuto iniciativu jako další důležitý krok k budoucí dlouhodobé spolupráci v Itálii a na dalších trzích. Pan velvyslanec Petr Buriánek ve svém projevu ocenil spolupráci mezi Sogin a velvyslanectví při přípravě druhého semináře a zejména fakt, že již nyní české a italské firmy jednají o konkrétních projektech a zakázkách. Některé příklady této spolupráce pak zmínil generální ředitel společnosti Nucleco pan Emanuele Fontani. Na jeho projev pak navázala prezentace ředitele divize chemie palivového cyklu a nakládání s odpady pana Radka Trtílka, který představil společnost ÚJV Řež a podrobně se věnoval aktuálním společným projektům se společnostmi Sogin a Nucleco. Rovněž zástupce obchodního ředitele Škody JS pan Pavel Bukovský hovořil o společném projektu se italskými partnery.

První den semináře byl dále věnován odbornému bloku o pravidlech nakládání s radioaktivními materiály v ČR a v Itálii. Na italské straně hovořil zástupce Sogin pan Sandro Rizzo a zástupce Vysokého úřadu pro výzkum a ochranu životního prostředí (ISPRA) pan Roberto Ranieri. Za Českou republiku se semináře zúčastnil jako odborník na oblast nakládání s radioaktivními materiály pan Karel Jindřich ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

V reprezentativních prostorách velvyslanectví se večer uskutečnilo neformální setkání italských a českých účastníků semináře v rámci malé recepce, jejímž hostitelem byl velvyslanec Petr Buriánek. Pan velvyslanec přivítal přítomné hosty a poděkoval partnerům, společnostem Sogin, Nucleco, advokátní kanceláři Morandini a Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost,  za spolupráci při přípravě a realizaci semináře.