Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obchod mezi ČR a Itálií v 1. pololetí 2013

(Archivní článek, platnost skončena 20.08.2014.)

Podle červnových statistik Itálie překvapivě přeskočila Rakousko a posunula se z osmé na sedmou příčku v přehledu největších obchodních partnerů ČR podle obratu zahraničního obchodu (export+import).

Oproti údajům z loňského roku (1. pololetí) je přitom obrat obchodu mezi ČR a Itálií o 2,3% nižší (export -3,4%; import -1%). Ovšem mezi 25 největšími obchodními partnery ČR mělo na konci letošního června pouze 5 zemí ve srovnání s loňským 1. pololetím obrat obchodu s ČR vyšší. Ostatní země měly (stejně jako Itálie) obrat bilaterálního obchodu nižší.

Saldo v bilaterálním obchodě s Itálií je stále kladné ve prospěch ČR, byť o zhruba jednu třetinu nižší než v loňském roce.

Vedle posunu Itálie na sedmou příčku je pozitivní zejména vývoj v období mezi březnem a červnem 2013. Na konci letošního prvního čtvrtletí totiž export meziročně ztrácel až 9,2% a import 1,9%. Oba ukazatelé se na konci prvního pololetí letošního roku zlepšily a nás samozřejmě těší zejména to, že export zmenšil ztrátu z -9,2% na -3,4%.

Statistické údaje o zlepšování bilaterálního obchodu v průběhu tohoto roku by tak mohly docela dobře zapadat do mozaiky nadějných zpráv o polevující hospodářské recesi v ČR a v Itálii.