Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
galileo_fucino
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace přijetí signálu ze satelitů sítě Galileo

Zastoupení EU v Římě uspořádalo ve spolupráci se satelitním řídícím centrem Telespazio v italském Fucinu 24. 7. 2013 první veřejné přijetí signálu ze čtveřice satelitů budoucího navigačního systému Galileo. Akce se zúčastnil jako čestný host velvyslanec České republiky v Itálii Petr Buriánek, který se na okraj prezentace setkal s místopředsedou Evropské komise Antoniem Tajanim a výkonným ředitelem agentury GSA Carlem des Dorides.

Dne 24.7. se v italském operačním centru Telespazio Fucino uskutečnilo první veřejné přijetí signálu ze čtyř satelitů budoucího navigačního systému Galileo. Prezentaci uspořádala italsko francouzská společnost Telespazio ve spolupráci se Zastoupením EU v Římě.

Zúčastnil se místopředseda Evropské komise a komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Z italské vlády byli přítomni ministr hospodářského rozvoje Flavio Zanonato a ministryně školství, univerzit a výzkumu Maria Chiara Carrozza. Telespazio je společným podnikem francouzského Thalesu a italské strojírenské skupiny Finmeccanica, jež byla zastoupená generálním ředitelem Alessandrem Pansou a předsedou představenstva Giannim De Gennaro. Akce se zúčastnil i prezident Italské vesmírné agentury Enrico Saggese, výkonný ředitel GSA v Praze Carlo des Dorides a významný člen vládní strany PDL a bývalý podtajemník předsednictva vlády Gianni Letta.

Mezi čestnými hosty byl na prezentaci pozván velvyslanec České republiky v Itálii Petr Buriánek. Po skončení hlavní prezentace se velvyslanec setkal s místopředsedou Evropské komise Antoniem Tajanim a poté s výkonným ředitelem GSA Carlem des Dorides, který vyjádřil ochotu podpořit budoucí iniciativy Velvyslanectví ČR v Římě v oblasti vědecké a průmyslové spolupráce při vývoji a využívání vesmírných technologií.

Předvedení příjmu signálu ze satelitů sítě Galileo vykázalo vynikající přesnost a nepřímo potvrdilo oprávněnost předpokladů, že systém bude lepší než stávající americká síť navigačních satelitů GPS.

Na programu byla dále tisková konference a seminář pro firmy, které se zabývají projekty komerčního využití signálu ze satelitního navigačního systému Galileo, za přítomnosti zástupců tří hlavních asociací italského kosmického průmyslu: ASAS, AIAD a AIPAS. Čtveřice zástupců veřejných institucí z Itálie, Velké Británie, Francie a Belgie pak prezentovala poznatky z přijetí signálu během testů v druhém červencovém týdnu tohoto roku. Na závěr měli hosté možnost prohlédnout si prostory jednoho ze dvou operačních center satelitů Galileo (pozn.: druhé centrum funguje v bavorském Oberpfaffenhofenu).

Účast veřejných a soukromých subjektů z Francie, Velké Británie a Belgie na veřejné prezentaci ve Fucinu naznačila, které země se již v této fázi vzniku Galilea do projektu ve spolupráci s Itálií aktivně zapojují. Z tohoto pohledu jsou pro české subjekty hlavními partnery na italské straně Italská vesmírná agentura a Telespazio (nebo operační centrum Galileo ve Fucinu provozované italsko německým společným podnikem Spaceopal). České firmy, které se v Římě v dubnu tohoto roku účastnily italsko-českého kosmického průmyslového dne, měly možnost se zástupci obou italských subjektů přímo jednat.

galileo fucino 2