Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

seminar_social_housing_milan_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na Milánské obchodní komoře o spolupráci ve stavebnictví

Dne 11.března 2013 se v kongresovém sále Milánské obchodní komory uskutečnil seminář věnovaný podnikatelským sítím (it. reti di impresa) s cílem spolupracovat při výstavbě bytů sociálního bydlení a staveb s vysokou energetickou účinností v zemích střední a východní Evropy. Iniciátorem a hlavním organizátorem semináře byla Obchodní komora Itálie-Česká republika, která se dlouhodobě věnuje hledání možností spolupráce českých a italských firem při realizaci společných stavebních projektů v různých zemích.

Na semináři, který se uskutečnil pod záštitou Velvyslanectví ČR v Římě, pozdravil účastníky ředitel Milánské obchodní komory pro rozvoj teritoria a trhů pan Sergio Rossi. Následně zazněl úvodní krátký projev velvyslance ČR v Itálii Petra Buriánka. Předseda Obchodní komory Itálie-Česká republika Franco Garbini představil pracovní program komory, který zahrnuje podnikatelská fóra v Petrohradě, Kyjevě a Kaunasu v první polovině roku 2013. Setkání podnikatelů by se mělo uskutečnit také v Brně. Hovořil rovněž o možnostech využití programů financovaných z rozpočtu EU v oblasti výstavby sociálního bydlení a zvyšování energetické účinnosti staveb.

O zakládání podnikatelských sítí a s tím spojených právních aspektech hovořil advokát Riccardo Maggioni. Zástupci společnosti Oltrenetwork, architekt Luca Biancucci a podnikový poradce Carlo Frittoli, se s účastníky podělili o své zkušenosti s projekty v oblasti výstavby sociálního bydlení v Itálii.

S prezentací na téma česko-italských hospodářských vztahů vystoupil ekonomický rada Velvyslanectví ČR v Římě Milan Touš. O vytváření podnikatelských sítí prostřednictvím internetu (vč. sociálních sítí) hovořil na závěr člen řídící rady asociace malého a středního podnikání Assoreti PMI pan Federico Grianti.

Semináře se zúčastnilo přibližně čtyřicet zástupců italských firem. Obchodní komora Itálie-Česká republika na téma zakládání podnikatelských sítí s cílem realizovat stavební projekty v třetích zemích uspořádala v Miláně již třetí seminář. Stavební sektor v Itálii a v České republice prochází kritickým obdobím, a proto můžeme jen doufat, že se obchodní komoře podaří připravit prostřednictvím plánovaných podnikatelských seminářů v zemích bývalého Sovětského svazu podmínky pro navázání konkrétní vícestranné spolupráce. 

Bližší informace o připravovaných projektech lze získat od pracovníků Obchodní komory Itálie-Česká republika: www.camcom-italo-ceca.it.