Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář na Univerzitě LUISS Guido Carli

Dne 7. 5. 2013 se na prestižní soukromé univerzitě LUISS Guido Carli v Římě uskutečnil seminář pro studenty MBA na téma „Ekonomické aspekty rozdělení Československa a vývoj v České republice a na Slovensku v posledních dvaceti letech“.

Během semináře vystoupili ekonomičtí radové Velvyslanectví České republiky v Římě a Velvyslanectví Slovenska v Římě. Česká republiky a Slovensko byly prezentovány jako dynamicky se rozvíjející ekonomiky, které po složité ekonomické transformaci v 90. letech dokázaly přilákat důležité zahraniční investory a využít svého členství v Evropské unii, poté co se staly součástí jednotného vnitřního trhu. Ekonomika samostatného Slovenska je díky vysoké růstové dynamice pro Českou republiku, která po Německu právě na Slovensko vyváží největší objem zboží, důležitým tahounem v době recese. Obě země zůstávají atraktivní destinací pro zahraniční investiční projekty. Přičemž s růstem české a slovenské ekonomiky lze očekávat také zvyšování objemu zahraničního obchodu. Potenciál bilaterálního obchodu s Itálií tak zůstává vysoký. Česká republika v uplynulém roce uhájila pozici mezi dvaceti nejvýznamnějšími zeměmi z hlediska italských dovozů a vývozů. V českých obchodních statistikách pak byla Itálie v roce 2012 osmým největším obchodním partnerem České republiky. Byla zmíněna také otázka zavedení eura na Slovensku a zachování národní měny v České republice. V době hospodářské recese v roce 2009 a 2012 česká koruna vůči světovým měnám oslabovala a podporou českých exportů zmírňovala nepříznivé dopady hospodářského cyklu. Na závěr obou prezentací byly zmíněny památky ze seznamu UNESCO v České republice a přírodní krásy Slovenska. Itálie patří z hlediska počtu přijíždějících turistů do České republiky do trojice největších partnerů.  

Během následující diskuse se studenty MBA, mezi nimiž byla necelá třetina cizinců, byly mimo jiné prezentovány nejúspěšnější české a slovenské výrobky na zahraničních trzích.