Velvyslanectví České republiky v Římě

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
sogin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce firem v oblasti jaderné energetiky

(Archivní článek, platnost skončena 23.01.2014.)

Dne 15.1.2013 jednal velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek v rámci pracovního oběda se zástupci italských společností Sogin a Nucleco Pierfrancescem Baldassarim, Ivem Tripputim a Emanuelem Fontanim o možnostech spolupráce mezi českými a italskými společnostmi v oblasti demontáže uzavřených italských jaderných elektráren a odstraňování ekologických zátěží. Diskutována byla mimo jiné také možnost uspořádání podnikatelského fóra v Římě.

 

Státní společnost Sogin v 90. letech zahájila demontáž odstavených italských jaderných elektráren. Přičemž nejprve italská veřejnost v roce 1987 v referendu odmítla atomovou energii a po pětiletém moratoriu byl zahájen proces demontáže a demolice. Likvidace jaderných elektráren v Itálii je financována z přirážky ke každé kWh prodané elektrické energie. Tuto přirážku distribuční společnosti odvádějí do zvláštního státem spravovaného fondu. Sogin se věnoval nejprve demontáži 4 jaderných elektráren a později si do svého portfolia služeb přibral zpracování, likvidaci a dočasné ukládání paliva.

Společnost Nucleco, což je dceřinná společnost Sogin, má zájem o spolupráci s českými zpracovateli nebezpečného odpadu. Nucleco nabízí oboustranně výhodné projekty. Českým firmám by pomohla se vstupem na italský trh výměnou za pomoc při realizaci zakázky v ČR, díky níž by získala reference z mezinárodního projektu. Nucleco může českým firmám poskytnout potřebné know-how a reference při likvidaci ekologických zátěží v případě českých uranových dolů.

Ředitel pro institucionální a zahraniční vztahy ve společnosti Sogin pan Pierfrancesco Baldassari zmínil možnost uspořádat na Velvyslanectví ČR v Římě setkání mezi zástupci českých firem, Sogin a Nucleco. Výhodou italského trhu se službami v oblasti demontáže a demolice vyřazených jaderných elektráren spočívá především v tom, že tyto projekty mají předem zajištěné financování z příplatků, které spotřebitelé platí z každé kWh odebrané elektřiny.

Velvyslanec Petr Buriánek během jednání ocenil zajímavé podněty, jimiž se bude velvyslanectví rozhodně zabývat.  Zajímavá by mohla být i spolupráce ve vědecké oblasti.

Dosud si likvidace italských jaderných elektráren vyžádala náklady v objemu 6 mld. eur. Proces však není zdaleka u konce. Zatím se byly demontovány především konvenční části elektráren a likvidovalo se palivo. Na řadu přijdou reaktory, přičemž v italských jaderných elektrárnách se reaktory liší. České firmy, které mají zkušenosti s výstavbou jaderných reaktorů by mohly mít dobrou pozici, pokud se zúčastní tendrů na demontáž reaktorů v Itálii.   

Spolupráce mezi českými a italskými firmami pak v budoucnu může pokračovat i na třetích trzích.