Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast České republiky na EXPO 2015 v Miláně

Česká republika oznámila svou účast a na tiskové konferenci Ministerstva zahraničních věcí ČR, která se konala 4. března 2013 v Černínském paláci v Praze. Téhož dne byl přijat velvyslanec České republiky v Itálii Petr Buriánek generálním ředitelem Ministerstva zahraničních věcí Itálie Andreou Melonim, aby jej diplomatickou cestou o schválení účasti na EXPO 2015 českou vládou informoval.

Všeobecná světová výstava EXPO 2015 se uskuteční od 1. května do 31. října 2015 v Miláně. Itálie si váží pocty, kterou uspořádání světové výstavy představuje, a navzdory hospodářským obtížím uplynulých let, je připravena dostát svému závazku a k projektu se staví ambiciózně. Hlavní téma výstavy zní „Feeding the Planet, Energy for Life“ - „Potraviny pro planetu, energie pro život".

Pořadatelé výstavy si kladou za cíl přilákat 20 mil. návštěvníků (30% cizinců), zajistit účast 130 zemí a 60 firem. Výstava si vyžádá v regionálním měřítku investice v objemu11,8 mld. eur. Přímo do výstavního areálu o velikosti 1,1 mil. m2 pak bude investováno 1,7 mld. eur. Výstavní areál budou tvořit prostory pro výstavní pavilony, pro kulturní vystoupení, pro odpočinek a jinou zábavu. Na výstavbu pavilonů se počítá s plochou 200 000 m2.

Generálním komisařem české účasti na EXPO 2015 byl jmenován Jiří František Potužník. Česká republika se bude na světové výstavě prezentovat jako moderní a konkurenceschopná země. Vůbec poprvé bude česká účast spolufinancována soukromým sektorem

Celkový rozpočet účasti ČR na EXPO 2015 ve výši 260 mil. Kč je koncipován tak, že 70 mil. Kč budou tvořit disponibilní prostředky Kanceláře generálního komisaře, 60 mil. Kč bude vyčleněno z kapitoly Všeobecná pokladní správa, 80 mil. Kč budou představovat finanční prostředky od resortů, krajů a hlavního města Prahy a 50 mil. Kč od soukromého sektoru.

Přípravu účasti České republiky na EXPO 2015 má na starosti Kancelář generálního komisaře a MZV ČR. Průběh příprav lze sledovat na webové stránce http://czexpo.com.

expo vizualizace 1

expo mapa