Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vystoupení velvyslance P. Buriánka na konferenci věnované dluhové krizi

Dne 30. ledna uspořádala nevládní italská dobročinná organizace La Ruota Internazionale v prostorách Senátu Italské republiky v Římě konferenci věnovanou roli médií v evropské dluhové krizi ve vztahu k veřejnému mínění.

Úvodní vystoupení přednesla vrchní ředitelka sekce správy veřejného dluhu Ministerstva hospodářství a financí Itálie Maria Cannata. Upozornila přitom na některá nepodložená poplašná vyjádření v tisku, která poškozují důvěryhodnost evropských zemí dostát svým finančním závazkům.

V následujícím bloku vystoupila velvyslankyně Švédska Ruth Jacoby, která připomněla, že svoboda má vždy své limity a to platí i pro novináře. Zmínila se také o finanční krizi, která zasáhla před deseti lety Švédsko a stáhla tamní ekonomiku do recese.

Velvyslanec Polska Wojciech Ponikiewski  kriticky hovořil o negativní roli médií při umělém rozdělování Evropy na země, jejichž hospodářská politika byla v minulosti příkladná a hodná následování a na ty, které v posledních letech selhaly a dnes jsou vystaveny riziku pádu do dluhové pasti.

Velvyslanec České republiky Petr Buriánek se podělil o několik postřehů věnovaných české finanční a hospodářské krizi v druhé polovině 90. let, jež vedla mimo jiné k privatizaci velkých státních bank a následné konsolidaci finančního sektoru v ČR. Dobrá kondice českých bank v kombinaci s nízkou úrovní veřejného dluhu a volným kurzem národní měny České republice v posledních letech umožňovala účinněji čelit vnějším ekonomickým tlakům spojeným s krizí v Evropě. Média pak v této souvislosti sehrála spíše pozitivní roli.

S obsáhnou přednáškou o roli médií v době dluhové krize v Evropě poté vystoupil profesor Antonio Pedone z římské „Akademie dei Lincei“.

Novinářka italského deníku Corriere della Sera paní Stefania Tamburello v závěrečném vystoupení upozornila na složitost problematiky veřejných financí, fungování dluhopisového trhu a struktury moderních finančních nástrojů, zejména derivátů. Novináři a politici často prokazují neznalost této komplikované problematiky a následně vyslovují nesprávné závěry.

Vystoupení velvyslance České republiky v Itálii a na Maltě PhDr. Petra Buriánka ke stažení naleznete v příloze.

přílohy

Intervento Ambasciatore Conferenza Senato - La Crisi del... 83 KB PDF (Acrobat dokument) 8.2.2013