Velvyslanectví České republiky v Římě

italiano  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti spolupráce českých vědců s italskou nadací Telethon

Na pozvání ředitele Alessandra Bettiho se v římském sídle nadace Telethon uskutečnilo dne 7.11.2013 jednání s velvyslancem ČR v Itálii Petrem Buriánkem.

Ředitel Betti popsal historii a fungování největší italské nadace, která vznikla v roce 1990 a u jejíhož zrodu stála rodina Agneli vlastnící automobilku Fiat. Telethon získává finanční prostředky prostřednictvím benefičních televizních pořadů, během nichž veřejnost posílá finanční dary na její bankovní účet. Telethon financuje výzkum vzácných dědičných nemocí a způsobů jejich léčby. Každoročně získá dary v hodnotě několika desítek milionů eur. Dosud Telethon vynaložil na výzkum genetických onemocnění finanční prostředky v objemu 371 mil. eur. Od roku 1990 byl ze zdrojů nadace financován výzkum 445 nemocí, přičemž ve 23 případech dospěl výzkum z laboratoří do fáze léčebné aplikace. Biomedicínský výzkum nadace financuje ve vlastních výzkumných centrech (především v Miláně a Neapoli), ale také na jiných výzkumných pracovištích. Přestože je výzkum zaměřen na vzácné genetické nemoci, jež jsou mimo zájem farmaceutických firem, jeho výsledky mohou být následně farmaceutickými firmami dále rozvíjeny.

Telethon se opírá o transparentní a velmi důvěryhodný systém získávání finančních prostředků. Generálním partnerem je přední italská banka BNL (dříve Banca Nazionale del Lavoro – dnes součást skupiny BNP-Paribas). Ve správní radě jsou zastoupeni „kapitáni italského průmyslu“ a předsedá jí například šéf známé automobilky Ferrari Luca Cordero di Montezemolo. Výběr projektů, které bude komise financovat, je podřízen 31 členům mezinárodní komise, v níž zasedá pouze jeden Ital. Priority financování výzkumu jsou tak imunní vůči „lokálním“ zájmům italských vědeckých pracovišť, byť nadace vznikala i s cílem podpořit především výzkum v Itálii. Mezinárodní přesah Telethonu se projevuje obdivuhodným množstvím publikací a citací, jež se může poměřovat s největšími a nejznámějšími institucemi, které výzkum podporují – zmíněn byl např. Max Planck Institut.

Ředitel Betti projevil zájem spolupracovat i s českými subjekty a případně přenést tuto mimořádně úspěšnou nadační iniciativu také do zahraničí. Na konci tohoto roku posílí římskou pobočku nadace nový pracovník, který se bude věnovat koordinaci mezinárodní spolupráce.  

Pan velvyslanec Buriánek zmínil některé nadační iniciativy, které využívají televizní vysílání v ČR. Výtěžek benefičních akcí však nejde na podporu výzkumu, ale je zpravidla určen k tomu, aby usnadnil život tělesně postiženým nebo jinak dlouhodobě nemocným osobám. Model financování výzkumu z nadačních prostředků v ČR zdaleka není tak dobře rozvinut jako v Itálii. Z tohoto pohledu se jeví jakovhodné soustředit se nejprve na navazování kontaktů mezi vědeckými pracovišti. Velvyslanectví ČR v Římě se dlouhodobě věnuje podpoře rozvoje bilaterálních vztahů mezi ČR a Itálii i v oblasti výzkumu a vývoje a je  připraveno nadaci Telethon pomoci při navazování prvních kontaktů s českými partnery.

Webové stránky nadace: www.telethon.it/en