Velvyslanectví České republiky v Santiagu de Chile

česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava obrazů českých malířů v Temucu

Velvyslanec Zdeněk Kubánek zahájil dne 7. března 2014 v Temucu výstavu obrazů českých malířů ze soukromé sbírky krajana Dr. Václava Fialy.

Výstavu nazvanou „101 pohledů na Českou republiku“ organizovalo velvyslanectví ve spolupráci s místní Univerzitou de la Frontera. Návštěvníci mohou shlédnout litografie výtvarných děl předních českých malířů 20. století, jako jsou L. Jiřincová, E. Filla, J. Zrzavý, V. Rabas, K. Lhoták, K. Svolinský, C. Bouda, J. Lada, M. Švabinský, A. Born a další. Slavnostnímu zahájení výstavy bylo přítomno cca 100 hostů z kulturních a akademických kruhů, zástupci místní samosprávy a členové krajanské komunity. Velvyslanec poskytl rozhovor regionálnímu tisku o vztazích mezi ČR a Chilskou republikou.

Dr. Fiala je český krajan, který krátce po okupaci Československa sovětskými vojsky emigroval do Švýcarska, kde vystudoval medicínu. Od roku 2005 se trvale usídlil v chilské Araukánii. Jeho manželka je honorární konzulkou Švýcarské konfederace pro oblast Temuca. Dr. Fiala je vášnivým sběratelem obrazů. Vztah k výtvarnému umění zdědil po své matce, která byla amatérskou malířkou.

Výstava obrazů českých malířů v Temucu