Velvyslanectví České republiky v Santiagu de Chile

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

FIDAE 2014: vystavovatelé ze 43 zemí, přes 150 tisíc návštěvníků

Ve dnech 25.-30. 3. 2014 se v Santiagu de Chile uskutečnil největší veletrh letecké techniky, návazných produktů, bezpečnostní techniky a zbraní v Latinské Americe FIDAE 2014.

Zúčastnilo se jej 587 firem ze 43 států a ve dnech pro veřejnost prošlo výstavištěm více než 150 tisíc návštěvníků. FIDAE 2014 se účastnily rovněž čtyři firmy z České republiky. Následující veletrh FIDAE 2016 byl vyhlášen na období 29. 3.-4. 4. 2016.  Již v této chvíli si firmy z Velké Británie, Itálie, Indie, Ruska, Běloruska a Ukrajiny rezervovaly 1.722 metrů čtverečních pro FIDAE 2016. V této souvislosti ZÚ Santiago de Chile doporučuje, aby se na FIDAE 2016 co nejdříve připravily nejen české firmy a podniky, ale současně aby tento mimořádně významný veletrh získal status akce podporované státem.

Veletrh FIDAE 2014 ve všech údajích překonal směrem vzhůru výsledky předešlých bienále (koná se od roku 1980). Letošní ročník přinesl rovněž další rozšíření šíře nabízené techniky, takže lze konstatovat, že z leteckého veletrhu se stává velmi rozmanitá akce, na které výrobci prezentují kromě letadel také široké spektrum logistické a návazné techniky spojené s vojenskou i civilní aviací, bezpečnostní techniku a zbraně nejrůznějšího druhu. V podstatě lze v současnosti počítat s tím, že na FIDAE 2016 by mohly vystavovat mnohé české firmy působící v tomto širokém spektru oborů.

Z tradiční výstavní linie lze zmínit, že byly vystaveny letouny firem Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Embraer, Bell, Eurocopter, Augusta Westland, Gulfstream, Bombardier a dalších. Za velmi pozitivní lze považovat, že na FIDAE 2014 byl fyzicky přítomen letoun SKYLEADER 600 od firmy Jihlavan Airplanes s.r.o. Tento letoun ve verzi s nejvyšším vybavením byl rovněž prakticky předveden v letu.

Dále své výrobky na FIDAE vystavily české firmy ERA Pardubice, Česká zbrojovka a.s. a Sellier&Bellot.

ZÚ Santiago de Chile se průběžně podílel na zabezpečování účasti českých firem na FIDAE 2014 a během veletrhu české firmy přímo na místě podpořili velvyslanec Ing. Zdeněk Kubánek a obchodní rada Ondřej Kašina.

Stánek České zbrojovky, a. s.

Stánek ERA Pardubice

Letoun Skyleader 600