česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Start-Up Chile“ jako inspirace v nadcházející éře „start-upů“ v ČR

(Archivní článek, platnost skončena 08.04.2018.)

Chilský program na podporu začínajících firem je otevřen žadatelům z celého osvěta. Ve svém pátém ročníku počítá s investicemi ve výši 100 milionů USD.

Termín „Start-up“, donedávna v ČR pro širší veřejnost více méně neznámý, je nyní nejen skloňován nejrůznějšími českými médii, ale dokonce se zdá, že budou z EU k dispozici finanční prostředky na podporu tohoto inovačního směru. Skloňování složeniny „Start-up“ sice v češtině zní podivně, nicméně 150 milionů korun v letošním roce a větší částky v budoucnu v rámci programu EU „Horizont 2020“ napovídají, že v ČR nastává éra, ve které bude vznikat větší množství inovativních projektů tzv. „Start-ups“. ZÚ Santiago de Chile v této souvislosti nabízí několik zkušeností z chilského státního programu „Start-Up Chile“.

Program „Start-Up Chile“ začal v roce 2010, když nastupující ministr hospodářství Juan Andrés Fontaine pozval chilského podnikatele jménem Nicolás Shea, který v té době pracoval v Kalifornii v USA, aby se vrátil do Chile a přijal funkci ředitele programu na podporu inovace a kreativity. Následně byl vytvořen program „Start-Up Chile“ v rámci státní organizace „Corporación de Fomento de la Produción CORFO“ (Sdružení na podporu výroby). Do vínku dostal tento program krédo, jehož autorem byl výše zmíněný ministr hospodářství J. A. Fontaine: „Nechceme svět měnit revolucí, nýbrž inovací.“

Do programu Start-Up Chile se může přihlásit občan kterékoliv státu. Pokud je jeho projekt vedením organizace schválen, dostane zdarma roční vízum k pobytu a 40.000,- USD na financování nového projektu. V roce 2014 hodlá program Start-Up Chile investovat do podpory inovací částku 100 milionů USD.

Od počátku programu Start-Up Chile bylo přijato 12.268 návrhů. Zájemci přicházejí především z USA (22%), z Chile (19%), Argentiny (7%), Indie (6%), Brazílie (4%), Kanady a Španělska (3%), z Velké Británie, Mexika a Německa (2%). (Viz přiložené tabulky). Finanční prostředky byly přiděleny 735 nejperspektivnějším „start-upům“. Následně tyto inovativní projekty přilákaly více než 80 milionů USD ze soukromých zdrojů jako financování jejich dalšího rozvoje a praktického využití.

Ze základní logiky inovačních trendů je většina návrhů, které přijímá Start-Up Chile, zaměřena na oblasti elektronického obchodu (19%), software a IT technologií (18%). Následují „nová média“ (9%), komunikace (9%), vzdělávání (8%), zdravotnictví a biotechnologie (6%), sociální projekty (6%), energie a obnovitelné zdroje (4%). Na sdělovací prostředky, turistiku a finance připadá celkově 11% projektů.

Ekonomický rada ZÚ Santiago de Chile měl možnost osobně získat zkušenosti z účasti v programu Start-Up Chile od mladých občanů USA Grega Yardleyho a Emmy Yardleyové. Manželé Yardley již předtím v USA vyvinuli úspěšný software, který prodali větší společnosti, aby tak získali peníze na další sbírání zkušeností v zahraničí. To jim umožnilo odcestovat do Chile a úspěšně prezentovat v rámci programu Start-Up Chile projekt nového software zaměřeného na nízkonákladový management zákaznických databází a efektivní komunikaci se zákazníky speciálně pro malé a střední podniky.

Z jejich bezprostředních zkušeností stojí zejména za povšimnutí:

  • Reálnou vyhlídku na schválení a financování mají projekty jasně formulované a přesně zpracované. (Na rozdíl od jiných chilských institucí v případě Start-Up Chile nevadí, když je projekt předložen v angličtině.)
  • Proces schvalování a udělování všech povolení a dokumentů je poněkud zdlouhavý, ale vše v podstatě funguje. (Je nutno se připravit na to, že tento deklarovaně roční program si vyžádá přítomnost v Chile o mnoho měsíců delší.)
  • Z lidského hlediska se účastníci programu Start-Up Chile setkávají s velmi laskavým a vstřícným přístupem ze strany těch, kteří program řídí.
  • Je patrné, že chilský stát má o „start-upy“ zájem jednak z hlediska zvyšování prestiže Chile v oblasti inovativní ekonomiky, ale rovněž z hlediska praktického. Řada inovací může nalézt uplatnění a další financování v Chile nebo v rámci Pacifické aliance (AP).
  • Vážní zájemci o účast v programu Start-Up Chile by neměli spoléhat pouze na oněch 40.000,- USD, to jsou prostředky pro rozvíjení schválených projektů. Je nutno být alespoň na nejnižší úrovni finančně zabezpečen, aby uchazeč mohl po více než rok pobývat v Chile a cele se věnovat rozvoji svého projektu.

Na základě uvedených faktů a zkušeností lze doporučit (zvláště mladším) zájemcům z ČR, aby kontaktovali program Start-Up Chile a předložili své projekty. Sám proces kandidatury je bezplatný a tak zájemci nic neriskují. V případě, že bude projekt schválen, získává, jak již bylo uvedeno, jeho realizátor (+ eventuálně 2 další osoby) zdarma roční vízum do Chile a 40.000,- USD na uskutečnění projektu.

Z hlediska efektivnosti a perspektiv je dobré se poučit z účasti mladých lidí z USA, Kanady, Španělska a Velké Británie, kteří již pochopili atraktivnost propojení tohoto programu na možnosti následného financování a praktického uplatnění v Chile a v rámci Pacifické aliance (Chile, Mexiko, Peru, Kolumbie).

Přikládáme grafické vyhodnocení dosavadních výsledků programu Start-Up Chile podle chilského listu LA TERCERA.

Start-Up Chile