português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Týden československo-brazilské kultury v Nova Andradina

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2015.)

Ve dnech 8. až 12. června 2010 se v padesátitisícovém městě Nova Andradina (stát Mato Grosso do Sul), které leží v těsné blízkosti města Bataypora, založeném dr. Janem Antonínem Baťou, konal již druhý ročník Týdne československo-brazilské kultury. Na pořádání akce se spolupodílely Památník Jindřicha Trachty a Universidade Federal de Mato Grosso do Sul.

Česká a brazilská hymna v provedení orchestru Banda Marcial z Bataypora slavnostně otevřely celou kulturní událost. Veřejnosti zatančil stejně spolek Klenot, jehož vystoupení uvedla dr. Dolores Baťová. Klenot vystoupil s několika českými a moravskými tanci a veřejnosti byly představeny také ručně vyšívané lidové kroje. Téhož večera se slova ujala též 1. tajemnice VV České republiky v Brazílii, Jana Chaloupková., která hovořila o česko-brazilských kulturních vztazích. Následovala přednáška učitelky českého jazyka v Bataypora a Nova Andradina Martiny Čermákové, která nastínila klíčové reálie České republiky a Slovenské republiky.

Středeční večer se u kulatého stolu sešlo několik českých a slovenských krajanů v Brazílii. Veřejnost tak uslyšela výpovědi Vlastibora Blumu z Campo Grande, Dalibora Trachtu a Francisco Dobese, oba z Bataypora, dr. Dolores Baťovou z Nova Andradina a Domingos Kois, potomka rumunských Slováků ze státu Paraná. Hovořili především o emigraci jejich nebo jejich předků do Brazílie, o jejich zkušenostech přistěhovalců. Večer uzavřela přednáška profesora Bittencourta o pluralitě brazilské kultury.

Čtvrteční večer zahájila Martina Čermáková svojí přednáškou o české a slovenské kultuře – brazilské veřejnosti představila to nejdůležitější z architektury, filmu, divadla, hudby, literatury, umění a tradic obou kultur. Následovala přednáška studentky ekonomie Lucie Hruškové, toho času stipendistce na univerzitě v Sao Paulo, jež promluvila o české ekonomické a politické scéně. Profesor z Universidade de Maringá, Diego Figueiredo Dias, naopak ve své přednášce obsáhl ekonomickou a politickou situaci Brazílie.

V pátek byl veřejnosti promítnut film Tmavomodrý svět, který uvedla Martina Čermáková. Film tak představil historickou situaci Československa a osudy československých pilotů v druhé světové válce. Profesor José Carlos Ziliani na závěr promluvil o životním osudu dr. Jana Antonína Bati v Československu, Spojených státech a Brazílii.

Program Týdne československo-brazilské kultury byl uzavřen v sobotu odpoledne vystoupením vybraných univerzitních studentů, kteří přednesli své seminární práce nejen o České republice.

Po celou dobu kulturní akce si návštěvníci mohli prohlédnout dvě výstavy – „Český cestovatel Stanko Vráz v Latinské Americe“ – expozici černobílých fotografií z počátku dvacátého století, která byla umístěna v prostoru novoandradinské radnice. Výstava „Vyvalte sudy: Historie českého piva“ byla vystavena v místní restauraci Água doce.

http://semanachecoslovacabrasileira.blogspot.com/     21.6. 2010

Martina Čermáková

učitelka českého jazyka v Bataypora a v Nova Andradina


Fotografie z Českého týdne