Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra vnitra ČR Martina Peciny

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2014.)

Ve dnech 11.-12.9.2013 navštívil Bosnu a Hercegovinu ministr vnitra České republiky Martin Pecina s delegací, jejíž součástí byl i policejní prezident Martin Červíček.

Cílem návštěvy bylo prohloubení bilaterálních vztahů v oblasti vnitra, podpis dohody o policejní spolupráci a návštěva místa realizace projektu rozvojové spolupráce mezi ČR a Bosnou a Hercegovinou, jehož realizátory jsou čeští policejní potápěči.

Na jednání obou delegací byla konstatována připravenost české strany rozšířit rozvojovou spolupráci s Bosnou a Hercegovinou v oblasti vnitra, resp. navázat na některé úspěšné projekty z minulosti.


Ministr Pecina předává ministrovi bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Fahrudinu Radončićovi protokolární dar. Zleva: velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog, ministr Martin Pecina, tlumočnice, ministr Fahrudin Radončić

Právní rámec pro další spoluprácí dotváří mj. Dohoda mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou o spolupráci v boji proti trestné činnosti, zejména terorismu, nelegálnímu obchodu s omamnými a psychotropními látkami a organizované trestné činnosti (zjednodušeně dohodu o policejní spolupráci), kterou oba ministři následně po jednání podepsali. Následovat bude ratifikační proces v obou zemích, načež by smlouva měla vstoupit v platnost.


Ministr Pecina a ministr Radončić (vpravo) podepisují v Sarajevu dohodu o policejní spolupráci

Po podpisu dohody odjel ministr Pecina s delegací k řece Sávě na hranici Bosny a Hercegoviny s Chorvatskem poblíž obce Novi Grad (municipalita Odžak, Posávský kanton Federace Bosny a Hercegoviny), kde navštívil jednotku českých policejních potápěčů, kteří na místě provádějí odminování řeky v rámci projektu rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou. Více viz článek o setkání ministra s potápěči v sekci Rozvojová spolupráce.