Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

česky  english  b/s/h 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Týden evropského filmu 2012

U příležitosti oslav Dne Evropy 9.5.2012 zorganizoval EUNIC v Bosně a Hercegovině (sdružující kulturní instituty působící v BaH a kulturní oddělení ambasád) a nevládní organizace Sarajevské otevřené centrum již počtvrté Týden evropského filmu. Projekce se odehrávaly od 10. do 20.5.2012 v sarajevském Art kině Kriterion. Všechny filmy byly promítány s bosenskými/chorvatskými/srbskými a anglickými titulky.

Účast českého filmu Markéta Lazarová na festivalu byla zajištěna s laskavou finanční pomocí české firmy AŽD Praha, s.r.o.

*************************************

Přehlídka byla slavnostně zahájena velvyslancem Rakouska v BaH, který zároveň před zcela zaplněným sálem pro cca 100 diváků uvedl úvodní film rakousko-německo-francouzské koprodukce „Klimt“ (Raúl Ruiz). V dalších dnech byly uvedeny švýcarský film „Sandman“ (Peter Luisi), český film „Marketa Lazarová“ (František Vláčil), španělský animovaný film „Chico and Rita“ (Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba), francouzský film „The Young Lieutenant (Xavier Beauvois), řecký film „The Garden“ (Kleanthis Danopoulos), maďarský „Investigator“ (Attila Gigor), italský „Eighteen Years Later“ (Edoardo Leo), polský „Zero“ (Paweł Borowski), švédský film (Easy Money) a přehlídku uzavíral slovinský film „Silent Sonata“ (Janez Burger).

Vzhledem k tomu, že se festival konal již počtvrté, získává si stále větší oblibu publika, což se projevuje ve stále lepší účasti diváků. Kromě příslušníků krajanských komunit jednotlivých zemí a členů mezinárodního společenství přehlídka přitahuje zejména mladé publikum zajímající se o současné evropské filmové tituly, jichž byla na festivalu uvedena většina. Nicméně velmi dobrou návštěvnost měl i český film z šedesátých let Marketa Lazarová. Zdá se tedy, že si festival hledá cestu i k divákům vyhledávajícím náročnou či nezávislou filmovou tvorbu (např. Marketa Lazarová či závěrečný slovinský film „Silent sonata). Celkově přehlídku zhlédlo na 700 diváků.

Uspořádání festivalu úspěšně naplnilo jeden z hlavních cílů fungování EUNIC skupinyv BaH, kterým je podporovat pomocí kulturních programů rozvoj porozumění mezi občany Bosny a Hercegoviny a občany evropskými, podporovat dialog mezi EU a BaH, ale také šířit povědomí o evropských kulturních hodnotách.