Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Humanitární pomoc České republiky Bosně a Hercegovině

Česká republika poskytne Bosně a Hercegovině a Srbsku v souvislosti se záplavami humanitární pomoc ve výši 5 mil. Kč.

Česká republika má vlastní bolestné zkušenosti s povodněmi, jež zemi postihly v letech 1997 a 2002. Velvyslanectví České republiky vyjadřuje soustrast rodinám obětí a všem, kteří kvůli této katastrofě museli opustit své domovy.

Na znamení solidarity rozhodlo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky o poskytnutí humanitární pomoci Bosně a Hercegovině a Srbsku jako nejvíce postiženým zemím regionu. Za tímto účelem bylo vyčleněno celkem 5 mil. Kč pro obě země dohromady. Částka bude využita k nákupu humanitární pomoci a obnově poškozené infrastruktury.

Česká republiky již Bosně a Hercegovině oficiálně nabídla přes 1.100 humanitárních balíčků, které obsahují základní materiální prostředky jako soupravy na vaření, přípravu pitné vody, lékařské potřeby a potřeby pro osobní hygienu. Bude-li nabídka bosenskou stranou přijata, balíčky mohou být dodány v řádu hodin.

Vedle oficiální (vládní) humanitární pomoci probíhá v současnosti v České republice i shromažďování pomoci pro Bosnu a Hercegovinu prostřednictvím nevládních organizací a jednotlivých občanů.