Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

česky  english  b/s/h 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšně zakončen projekt odminování části dna řeky Sávy

Dne 12.9.2012 byl úspěšně zakončen projekt odminování části koryta řeky Sávy, financovaný v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky z prostředků Ministerstva vnitra ČR a realizovaný ve dnech 3.-12.9.2012 potápěčskými a pyrotechnickými experty Policie ČR.

Potápěči v člunu na Sávě

V rámci projektu bylo ze dna řeky Sávy vyzvednuto celkem 150 minometných granátů ráže 60 a 120 mm a dalších kusů munice s čistým obsahem cca 200 kg trhaviny. Kromě dvou kusů z 2. světové války veškerá ostatní munice pochází z války v letech 1992-95. Nalezená munice byla předána Ozbrojeným silám (armádě) Bosny a Hercegoviny, jejíž příslušníci provedli její zničení ve vojenském polygonu.

Odminování významně přispělo procesu obnovy dopravní funkce řeky Sávy a bylo vysoce oceněno bosenskohercegovskými partnery. Hlavním partnerem byla Státní agentura pro vyšetřování a ochranu (SIPA), která zajišťovala součinnost dalších relevantních bosenskohercegovských institucí, jako jsou Ozbrojené síly Bosny a Hercegoviny, Ministerstvo bezpečnosti Bosny a Hercegoviny, Federální správa civilní ochrany, hraniční, kantonální a místní policie, a další.