Velvyslanectví České republiky v Sarajevu

b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr vnitra Pecina navštívil policejní potápěče

V rámci své návštěvy Bosny a Hercegoviny navštívil dne 12.9.2013 ministr vnitra ČR Martin Pecina jednotku českých policejních potápěčů, kteří provádějí odminování řeky Sávy.

Projekt je součástí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky s Bosnou a Hercegovinou. Financuje jej Česká rozvojová agentura z prostředků vyčleněných pro oblast vnitra. Projekt navazuje na obdobný projekt z r. 2012, v jehož rámci pracovníci Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku Policejního prezidia České republiky ve dvou etapách na podzim 2012 odstranili nevybuchlou munici z války v letech 1992-95, která se nacházela na dně řeky Sávy poblíž města Orašje.


Velitel české potápěčské jednotky plk. Lubomír Znojil (vlevo) v rozhovoru s ministrem Pecinou a policejním prezidentem Červíčkem. Úplně vpravo velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog.

Stávající projekt se vedle odstraňování nevybuchlé munice ze Sávy zaměřil rovněž na výcvik bosensko hercegovských kolegů - policejních potápěčů Státní agentury pro vyšetřování a ochranu (SIPA) - přičemž součástí výcviku je i dodávka moderního potápěčského vybavení. V tomto roce čeští i bosensko hercegovští potápěči absolvovali dvě kola výcviku v Černé Hoře (na jaře a počátkem léta), a společně pak v srpnu a září ve dvou etapách pokračovali v odstraňování nevybuchlé munice ze Sávy, tentokráte poblíž obce Novi Grad, nedaleko městečka Odžak (Posávský kanton Federace Bosny a Hercegoviny).


Základna české potápěčské jednotky u řeky Sávy.

Za 12 dní trvání druhé letošní etapy vytáhli potápěči tři tuny dělostřeleckých granátů a min.


Kusy nevybuchlé munice z 2. světové války, vyzvednuté českými a bosensko hercegovskými potápěči v průběhu realizace projektu.

Třetí, závěrečná etapa v letošním roce proběhne na přelomu září a října. Výsledky projektu mají přispět k obnovení plavby po řece Sávě, která byla před válkou významnou dopravní tepnou regionu.


Potápěči v akci na řece Sávě.

Z českých médií ohledně realizace tohoto projektu (odkazy se otevřou v novém okně):

Česká televize (Události 14.9.2013)

Český rozhlas (17.9.2013)

Novinky.cz (22.9.2013)