Velvyslanectví České republiky v Korejské republice

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PRAHA - oficiální návštěva místopředsedy Národního shromáždění KR

(Archivní článek, platnost skončena 01.06.2014.)

Ve dnech 27.-29. května 2013 přicestoval na oficiální návštěvu ČR místopředseda Národního shromáždění KR Pak Pjong-suk (Park Beyong Seug). V Senátu Parlamentu ČR jej k hlavnímu jednání přijal předseda Senátu PČR Milan Štěch, který navštívil KR v roce 2011, a místopředseda Senátu PČR P. Sobotka a další senátoři.

Předseda Senátu Milan Štěch s místopředsedou Národního shromáždění Korejské republiky Byeong Seug Parkem

Místopředsedu Národního shromáždění KR doprovázeli dále poslanci Kim U-nam (Kim Woo-nam), Jun Hu-dok (Yoon Hu-duk), Čon He-čchol (Jeon Hae-chol) a Pak Wan-džu (Park Wan-joo).

Předmětem jednání byly další rozvoj ekonomické, politické a kulturní bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Korejskou republikou a výměna názorů na aktuální regionální otázky včetně situace na Korejském poloostrově.

V rámci své návštěvy Prahy byl místopředseda Pak přijat také místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem.a místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomírem Zaorálkem.

 

jednání s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR Karlem Schwarzenbergem

Z tiskové zprávy Senátu P ČR:

Česko je významným ekonomickým partnerem Jižní Koreje a vztahy obou zemí se na ekonomické, politické, ale i kulturní úrovni mohou ještě zlepšovat. Shodli se na tom místopředseda Národního shromáždění Korejské republiky Byeong Seug Park s předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Byeong Seug Park řekl:. „Doporučujeme našim podnikům, aby investovaly v České republice, může to být prospěšné pro obě strany. Korejské podniky vnímají Česko jako srdce Evropy a jako bránu do západoevropského prostoru. Významnou roli zde hraje taky fungující akademická výměna obou států,“ řekl Byeong Seug Park. Podle něj je Česko pro Korejskou republiku středně významným partnerem, který má ale silnou roli ve středoevropském regionu.

Předseda Senátu Milan Štěch pak ujistil korejskou delegaci, že Česko má zájem prohlubovat a rozvíjet vztahy mezi oběma státy, především na úrovni ekonomické, ale také např. kulturní nebo vzdělávací. Ostravský senátor Antonín Maštalíř informoval o všech velkých projektech korejských podniků v Moravskoslezském kraji, které zaměstnávají tisíce lidí. Místopředseda korejského Národního shromáždění Byeong Seug Park regionu poděkoval za podmínky, které jihokorejským podnikům poskytuje, zároveň ale připomněl bariéru, která brání ještě výraznějšímu rozvoji korejských investic v tomto regionu, totiž chybějící dálnici, která by spojila sídla dvou korejských automobilek v Česku a na Slovensku. Předseda Senátu Milan Štěch ho ujistil, že tento projekt není zastaven a do budoucna se s ním počítá i vzhledem k silnicím přetíženým kamionovou dopravou. 

Důkazem ekonomické spolupráce Prahy a Soulu je také nedávný vstup společnosti Korean Air do Českých aerolinií, ve kterých získal jihokorejský dopravce 44 procentní podíl. „Vstup Korean Air do ČSA nikdo z významných politických hráčů nezpochybnil, to svědčí o velmi dobré pověsti této společnosti. Jsem přesvědčen, že i tento krok přispěje k prohlubování dalšího rozvoje turistiky,“ řekl Milan Štěch. 

Do Česka ročně přicestuje víc než 100 tisíc turistů z jižní části korejského poloostrova, přičemž velká část z nich má pozitivní vztah k živému umění. Byeong Seug Park připomněl, že česká kultura má v Koreji velice dobrou pověst a jména některých českých umělců jsou pro Korejce dobře známá.

Místopředseda Byeong Seug Park pak informoval českou delegaci o vývoji vztahů na korejském poloostrově, který s napětím sleduje celý svět. Česká delegace ujistila Korejce, že v konfliktu stojí na jejich straně. Místopředseda korejského Národního shromáždění uvedl, že Jižní Korea je připravena ekonomicky pomoci svému severnímu sousedovi, ovšem pouze za podmínky, že se vzdá svého jaderného programu. „Tento zápas vedete i za nás. Nikdo totiž nevíme, kdy a jak se ve zbytku světa mohou objevit důsledky nevyzpytatelného postupu Severní Koreje,“ řekl Milan Štěch. 

Z tiskové zprávy MZV ČR:

Během jednání ministr Schwarzenberg i místopředseda Byeong-seug označili vztahy mezi Českou a Korejskou republikou za výborné, zdůraznili význam parlamentních návštěv a pozitivně zhodnotili dynamický vývoj bilaterálních obchodních a ekonomických vztahů.  Ministr Schwarzenberg přivítal investiční aktivity jihokorejských společností v ČR. Oba představitelé vyjádřili zájem na rozšíření pokročilých forem spolupráce, například ve vědeckotechnické oblasti a na třetích trzích a potvrdili záměr uspořádat 2. zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci mezi ČR a KR v Praze na podzim 2013. Konstatovali také uspokojení nad intenzívními vztahy mezi českými a korejskými univerzitami a podpořili další prohlubování kulturní spolupráce, mj. v oblasti výtvarného umění.

Ministr Schwarzenberg připomněl nedávné otevření Českého centra v Soulu a vyjádřil naději, že také Korejská republika brzy otevře své kulturní centrum v ČR. Obě strany vidí velkou perspektivu dalšího rozvoje turistiky mezi oběma zeměmi, která již dnes dosahuje dobrých výsledků.

Korejský host ocenil českou pozici v otázkách souvisejících s bezpečnostní situací na Korejském poloostrově. Obě strany si vyměnily názory na aktuální situaci na Korejském poloostrově a možný další vývoj.