Velvyslanectví České republiky v Korejské republice

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

SOUL (Seoul) – české aktivity u příležitosti 60. výročí podpisu dohody o příměří v Koreji

(Archivní článek, platnost skončena 13.07.2014.)

Na konci července proběhne v Korejské republice řada akcí k připomenutí 60. výročí podpisu Dohody o příměří, která ukončila Korejskou válku (1950-53). Velvyslanectví v Soulu u této přiležitosti pořádá sérii akcí, která mají za cíl připomenout členství Československa v Dozorčí komisi neutrálních států, která dohlíží na dodržování příměří od roku 1953.

Velvyslanectví ČR v KR k připomenutí konce Korejské války připravilo ve spolupráci s Českým centrem Soul, Historickým muzeem města Soulu, Korejským filmovým archivem a korejskou sekcí Královské asijské společnosti připravil několik aktivit, jejichž cílem je připomenou československou účast v DKNS a počátku československo-korejské spolupráce.

 

Výstavy

“North and South of the DMZ” (Na sever i na jih od Demilitarizované zóny) v Českém centru Soul (http://seoul.czechcentres.cz)  (3.7.-10.9. 2013)

Výstava třicítky fotografií z celého Korejského poloostrova, které byly vybrány z kolekce téměř čtyř tisíc obrázků z osobních archívů 21 bývalých členů DKNS. Kolekce byla sestavena novinářem A. Švamberkem v rámci projektuRM 04/01/09 „Čechoslováci v Koreji“ financovaným MZV ČR.

“Czech-Korean Film Encountres on Art Movie Posters” (Česko-korejské filmové vztahy an uměleckém plakátu) v Muzeu Korejského filmového archivu (www.koreafilm.org/museum/introduction.asp)  (květen-září 2013)

Výstava československých a českých filmových uměleckých plakátů na severo- a jihokorejské filmy sestavené ze sbírky P. Rajčana. Organizuje Velvyslanectví ČR v KR a České centrum Soul.

Jednorázové akce

přednáška Alexe Švamberka „North and South of the DMZ: 1950s Korea in images by early Czechoslovak members of the Neutral Nations Supervisory Commission“ (Na sever i na jih od Demilitarizované zóny: Korea 50. let na fotografiích prvních československých členů DKNS) se uskuteční v Royal Asiatic Society Korea Branch (16.7.2013)   (www.raskb.com)

přednáška Jaroslava Olši, jr. “History of military contacts and ties between the Czechs and the Koreans” (Dějiny česko-korejských kontaktů v oblasti vojenství) se uskuteční v Českém centru Soul (24.7.2013)

promítání filmu “Vítejte v KLDR!” režisérky Lindy Jablonské v Českém centru (11.7.2013)

 

U příležitosti tohoto výročí vyjde též rozsáhlá více než třísetstránková anglicko-korejská publikace “Korean Peninsula after the Armistice. South and North as seen by the Czechoslovak members of Neutral Nations Supervisory Commission (1953-56)"  (Korejský poloostrov po podpisu příměří. Jih a sever očima českslovenských členů DKNS). Jedná se o knihu založenou na výsledcích projektu RM 04/01/09 „Čechoslováci v Koreji“, který pro MZV ČR vypracoval řešitel Alex Švamberk v letech 2008-09. Projekt, který se zabýval zpracováním fotografií, filmů, archivních dokumentů a vzpomínek účastníků první československé „mírové“ operace, účasti v Dozorčí komisi neutrálních států na hranicích mezi oběma korejskými státy, obsahuje téměř čtyři tisíce fotografií, desítky minut filmů a zpracované vzpomínky prvních skupin DKNS, které působily na území obou korejských států v polovině 50. let minulého století.

Publikace obsahuje vybraných cca 300 fotografií a odborné statě Alexe Švamberka (o počátcích čs. mise v DKNS), Jaroslava Olši, jr. (o počátcích československo-(severo)korejských vztahů od 2. světové války do konce Korejské války) a švédského historika Gabriela Jonssona (o vzniku DKNS). Knihu financuje a vydává Historické muzeum města Soulu (www.museum.seoul.kr). Knihu by při své návštěvě Korejské republiky měl pokřtít Ministr obrahy ČR Vlastimil Picek.

Dvě desítky z českých fotografií vycházejí s krátkým úvodním slovem také v reprezentativní knize věnované Demilitarizované zóně, kterou vydává jako svou dárkovou publikaci guvernér provinci Kangwon.