Velvyslanectví České republiky v Korejské republice

한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

SOUL (Seoul) – české nakladatelství zahajuje sérii překladů moderní korejské literatury

(Archivní článek, platnost skončena 26.06.2014.)

Přední české nakladatelství Argo zahájí na konci roku 2013 vydávání moderní a soudobé korejské literatury v českých překladech. Ve spolupráci se státní institucí Literature Translation Institute of Korea (LTI Korea) vydá Argo desítku titulů v průběhu následujících čtyř let.

foto Richard Klíčník

 

 

Dne 21. června 2013 podepsal ředitel nakladatelství Argo (www.argo.cz) Milan Gelnar dohodu o spolupráci s prezidentem Literature Translation Institute of Korea profesorem Kim Song-gonem (Kim Seong-Kon). Podpisu smlouvy byl rovněž přítomen velvyslanec ČR v KR Jaroslav Olša, jr., který byl iniciátorem celé spolupráce a Michaela Lee a Petra Hovorková z nově zřízeného Českého centra v Soulu (http://seoul.czechcentres.cz), které se bude podílet na výběru a propagaci této edice jihokorejské literatury. V druhé polovině letošního roku by měl jako první titul vyjít román zesnulé autorky Han Mu-suk Mannam, v příštím roce by pak měly následovat romány největší současné hvězdy jihokorejské literatury Kim Jong-ha (Kim Young-ha) a žijícího klasika moderní korejské literatura I Mun-jola (Yi Munyol).

Na rozdíl od korejské klasické literatury, v češtině vyšlo zatím jen několik málo titulů z moderní a soudobé jihokorejské literatury, a to většinou poezie (např. Ko Un, O Se-jong či Kim Kwang-gju). Prvním v češtině vydaným moderním románem byl Písně z druhého břehu autorky Han Mal-suk (z korejštiny přeložila Miriam Lowensteinová, Dar Ibn Rushd, 1997), následovaly pak romány Kainovi potomci (z korejštiny přeložila Ivana Gruberová, Mladá fronta, 2000) od Hwang Sun-wona a První kjú od Hong Sung-hwa (z angličtiny přeložil Jiří Sedláček, Triton 2005). Z korejských originálů byly také přeloženy tři antologie povídek moderních korejských autorů – Tváře a osudy a Ukradené jméno (obě Brody, 1999, 2006) a Loď pokladů (Nová vlna, 2012).

Více fotografií z podpisu lze nalézt na

http://www.klti.or.kr/ku_02_03_021.do