Velvyslanectví České republiky v Korejské republice

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

SOUL (Seoul) – PCHANMUNDŽOM (Panmunjeom) – ministr obrany ČR na návštěvě Korejské republiky

(Archivní článek, platnost skončena 01.08.2014.)

Ministr obrany ČR Vlastimil Picek se ve dnech 25.-28. července 2013 zúčastnil oslav, které Korejská republika uspořádala k výročí uzavření příměří, jež ukončilo korejskou válku. Od podepsání Dohody o příměří uplynulo šedesát let v sobotu 27. července. Jednalo se o historicky první návštěvu českého ministra obrany na jihu Korejského poloostrova.

Vzápětí po příletu ministr obrany Vlastimil Picek v doprovodu velvyslance České republiky v Korejské republice Jaroslava Olša, jr. a státního tajemníka MZV Slovenské republiky Petera Buriana navštívil České centrum v Soulu (http://seoul.czechcentres.cz). Zde si prohlédl unikátní snímky, které v polovině padesátých let pořídili českoslovenští příslušníci Dozorčí komise neutrálních států působící na obou stranách válkou rozděleného Korejského poloostrova. Výstava byla připravena díky několikaletému úsilí Alexe Švamberka, který za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR uspořádal vzpomínky a fotografie bývalých československých vojáků a diplomatů. Po prohlídce expozice Vlastimil Picek připomněl, že českoslovenští vojáci působili v Dozorčí komisi neutrálních států až do roku 1993, kdy její členové museli na nátlak KLDR opustit své místo. „Za ta léta se zde vystřídalo více než šest set vojáků, kteří aktivně přispěli k dodržování Dohody o příměří,“ uvedl Vlastimil Picek. O návštěvě výstavy více na  http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/308751-picek-v-soulu-vyzdvihl-cs-vojaky-kteri-dozirali-na-primeri-po-korejske-valce.html

V pátek 26. července 2013 se ministr obrany zúčastnil pietního aktu na Národním hřbitově v Soulu. Váleční veteráni a státníci ze sedmadvaceti států zde uctili památku obětí korejské války. Emotivní vzpomínkou na padlé začaly oficiální oslavy 60. výročí konce válečného konfliktu na Korejském poloostrově. Večer se konal mírový koncert na nádraží Dorasan, které leží na hranici Demilitarizované zóny, která odděluje oba korejské státy. Na koncertu vystoupil soubor složený z hudebníků z jednadvaceti zemí, které v době války pomohly Korejské republice.

Hlavní slavnostní ceremoniál, jenž byl velkolepou poctou a poděkováním válečným veteránům, proběhl v sobotu 27. července 2013 za účasti mnoha významných zahraničních hostů. Prezidentka Korejské republiky Pak Kun–hje vyznamenala válečné veterány a také ocenila pomoc států, jež bojovaly v silách OSN, zajišťovaly nemocniční péči nebo byly členy Dozorčí komise neutrálních států, jež dohlížela na plnění Dohody o příměří. Členem této komise bylo od roku 1953 vedle Švédska, Švýcarska a Polska také Československo. Jihokorejský ministr pro veterány Pak Song-čchon ocenil působení zejména československých a polských zástupců v Dozorčí komisi. Dohoda o příměří je stále důležitá coby nezbytný stabilizační prvek, jelikož ani po více než půlstoletí není uzavřena mírová smlouva.

Po skončení ceremoniálu se v prezidentské sídle nazývaném Modrý dům konal slavnostní oběd. Jako první se slova ujala jihokorejská prezidentka, po ní promluvili novozélandský premiér John Key, kanadský ministr pro veterány Julian Fantino, vnuk amerického prezidenta Harryho Trumana Daniel Clifton Truman a posledním mluvčím byl Vlastimil Picek. Ministr obrany ČR hovořil o důležitosti Dozorčí komise neutrálních států, ocenil rozvoj česko-jihokorejských vztahů v oblasti obchodu i kultury a poděkoval korejské straně za pozvání.

Poté ministr obrany Vlastimil Picek spolu dalšími vysokými státními představiteli a válečnými veterány zavítal do Demilitarizované zóny u vesnice Pchanmundžom, kde byla Dohoda o příměří uzavřena. Jako první český ministr obrany byl na místě, kde zasedá Dozorčí komise neutrálních států. Demilitarizovaná zóna, jež rozděluje Severní a Jižní Koreu, patří mezi nejstřeženější oblasti na světě. Více o návštěvě DMZ zde http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/308914-picek-navstivil-prisne-strezenou-demilitarizovanou-zonu-oddelujici-obe-koreje.html

 

Na závěr své návštěvy dne 28. července 2013 ministr Vlastimil Picek uctil minutou ticha a položením věnce hrdinství amerického kaplana českého původu Emila J. Kapauna, který působil v silách OSN a zahynul v severokorejském zajetí. Před pamětní deskou se jménem Emila J. Kapauna převzal od Alexe Švamberka dva deníky prvních příslušníků Dozorčí komise neutrálních států, jenž bude zařazen do sbírek Vojenského historického ústavu. Více zde http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/308929-picek-ocenil-kaplana-kapauna.html

 

Během svého programu se ministr obrany Vlastimil Picek mimo jiné setkal s etiopským ministrem obrany Sirajem Fegessou Shereffem, polským náměstkem ministra obrany Robertem Kupieckým a slovenským státním tajemníkem MZV Peterem Burianem. Jednali o vzájemné spolupráci a otázkách spojených s národní bezpečností.