Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník MO ČR Koštoval ve Švédsku

Kdy: 05.03.2014 - 07.03.2014, Kde: Stockholm, Linköping, Švédsko

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval navštívil v doprovodu zástupců AOBP ve dnech 5. – 7. března 2014 Švédsko.

O možnostech vzájemné spolupráce ČR a Švédska v oblasti obrany a bezpečnosti jednal dne 5. března se státním tajemníkem Ministerstva obrany Švédska Carlem von der Eschem a zájem ČR na této spolupráci vyzdvihl rovněž při přijetí s ministryní obrany Karin Enströmovou téhož dne a při jednání s předsedou Výboru pro obranu švédského parlamentu Peterem Hultqvistem a poslankyní Annickou Engblomovou 6. března.

D. Koštoval se dále podrobně seznámil s činností švédské Agentury pro obranný výzkum (FOI), kde jednal s generálním ředitelem agentury Janem-Olofem Lindem a kde rovněž navštívil pracoviště leteckého simulátoru, které spolupracuje s obdobným pracovištěm v Pardubicích. Možnosti akademické spolupráce byly diskutovány v průběhu rozhovoru s rektorem Národní obranné vysoké školy (FHS) Dr. Romulo Enmarkem. V průběhu návštěvy jednaly expertní týmy obou MO o konkrétních možnostech další spolupráce.

Po celou dobu návštěvy Švédska byl státní tajemník doprovázen zástupci Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a českých firem, které se zúčastnily cesty na pozvání MO ČR. V rámci ekonomicko – obchodní části návštěvy se D. Koštoval setkal s výkonným generálním ředitelem Asociace pro obranný průmysl Švédska (SOFF) Niklasem Almem a spolu s ním se zúčastnil česko – švédského semináře pro zástupce AOBP a zástupce firem z ČR z oblasti obrany a bezpečnosti. Několikahodinový seminář poskytl dostatečný prostor pro prezentaci obou asociací a prezentaci výroby a vývoje zúčastněných českých i švédských firem. Zástupci českého obranného a bezpečnostního průmyslu navštívili rovněž agenturu FMV pro materiálové zásobování švédských ozbrojených sil a byli brífováni zástupci ZÚ, právní kanceláře a CzechTrade.

Poslední den návštěvy 7. března navštívila celá delegace i s podnikatelským doprovodem, za účastni státního tajemníka MO Švédska Carla von der Esche, firmu SAAB v Linköpingu. Státní tajemník zde byl přijat viceprezidentem a vedoucím oblasti Aeronautics Lennartem Sindahlem a vyslechl brífink k podnikatelským záměrům firmy a k česko – švédské spolupráci, seznámil se se zdejším simulačním letovým centrem a s výrobky firmy. Zástupci českého průmyslu a podnikatelů se setkali s vybranými zástupci firmy SAAB.

galerie


MoD State Secretary Koštoval to Sweden