Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestovní průkaz pro cestu do ČR s novorozencem

Cestovní průkaz pro cestu do ČR s novorozencem obecně využijete, pokud se Vám ve Švédsku narodilo dítě a potřebujete cestovat do ČR dříve, než bude v ČR vystaven jeho český rodný list a následně jeho cestovní pas. Cestovní průkaz pro nově narozené dítě lze vydat pouze pro cestu do ČR, nikoliv pro cestu do ČR a zpět.

Žádost o náhradní cestovní průkaz podává rodič (český občan) osobně na zastupitelském úřadě. Podání žádosti v zastoupení nebo zaslání cestovního průkazu poštou není možné.

Náležitosti k žádosti:

  •  cizozemský (švédský) rodný listPersonbevis, obsahující aktuální osobní údaje dítěte a rodičů, který musí být opatřen tzv. apostilou (Apostille). Apostilu lze získat u veřejného notáře v místě bydliště (Notarius Publicus). Jejich seznam vedou krajské úřady (Länsstyrelssen). POZOR!! Notáři musíte donést originál švédského dokumentu, pohlídejte si, aby jste na Personbevisu měli kromě razítka Skatteverketu i razítko a podpis úředníka Skatteverketu. Bez těchto náležitostí Vám švédský notář nedá apostilu;
  • překlad cizozemského rodného listu do českého jazyka (podrobnosti k překladům naleznete v článku Úřední překlady listin, bod 1 textu). POZOR!! Je třeba přeložit i text apostily. Personbevis je vydáván v anglickém nebo švédském jazyce. To platí i pro text uvedený na apostile.
  • doklad totožnosti a státního občanství ČR rodiče (např. cestovní pas, občanský průkaz)
  • 2 pasové fotografie dítěte o rozměru 3,5 x 4,5 cm