česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace dítěte narozeného ve Švédsku

Informace o zápisu narození a vystavení českého rodného listu a osvědčení o státním občanství

Občané ČR narození v cizině potřebují k jedání s českými úřady rodný list vystavený Zvláštní matrikou v Brně. Bez českého rodného listu a osvědčení o státním občanství není možné požádat o vydání cestovního pasu.

K podání žádosti na konzulárním oddělení našeho velvyslanectví je potřeba se předem objednat - písemně nebo telefonicky.

Základní informace ke státnímu občanství a určení otcovství:

Podmínkou pro vystavení českého rodného listu je určení českého státního občanství dítěte. Od roku 1968 platí zásada, že dítě nabývá státní ohčanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z rodičů státním občanem ČR.

V konkrétním případě je pro postup k určení českého státního občanství podstatné, zda se dítě narodilo v manželství či nikoliv. Pokud se dítě narodilo v manželství, je hlavním podkladem k určení státního občanství kromě rodného listu dítěte též oddací list jeho rodičů. V tomto případě není z hlediska dalšího postupu rozhodné, zda státní občanství má matka nebo otec.

U dětí narozených mimo manželství je dalším důležitým kritériem skutečnost, zda matka dítěte má české státní občanství. V tomto případě je státní občanství dítěte jednoznačně určeno, pokud státní občanství ČR má matka. Pokud státní občanství ČR má jen otec, liší se od 1. ledna 2014 další postup při určení státního občanství dítěte dle toho, jaké občanství matka má.

K vyplněným formulářům přiložte:

originál švédského rodného listu (personbevis) dítěte ve dvojjazyčné verzi (ve švédštině a češtině) vystavený švédským úřadem (Skatteverket); o dvojjazyčnou verzi je třeba explicitně požádat; jedná se o přílohu (bilaga)  č. I. Pokud úřad není schopen dvojjazyčnou verzi vystavit, je nutné nadále dokument opatřit překladem do češtiny. Více informací naleznete zde, případně volejte konzulární oddělení.

U dětí narozených mimo manželství proto doporučujem další postup konzultovat e-mailem nebo telefonicky s naším velvyslanectvím. V případě, že rodiče nejsou oddáni a nemají český oddací list, je třeba doložit uznání otcovství (tzv. faderskap). Velvyslanectví může v případě potřeby a vlastní kapacity vyhotovit pracovní překlad, protože tento dokument se ve dvojjazyčné verzi nevydává. Za překlad se platí správní poplatek ve výši 600 CZK / stránka (cca 286 SEK) . Pokud si žadatel vyhotoví překlad sám a velvyslanectví pouze ověřuje správnost překladu, žadatel zaplatí 150 CZK / stránku (cca 72 SEK). 
Konzultace postupu je významná nejen z hlediska určení státního občanství dítěte, ale též pro vysvětlení postupu při případném určení otcovství k dítěti souhlasným prohlášením rodičů. Postup konzultujte s naším velvyslanectvím také v případě, je-li matka dítěte rozvedená či ovdovělá.

Rodný list vydává Zvláštní matrika Úřadu městké části Brno-střed.

Místo podání žádosti je buď naše velvyslanectví (osobně) nebo lze žádost podat rovněž u obecního úřadu dle místa trvalého pobytu žadatele. V tomto případě doporučujeme podání žádosti předem s příslušným úřadem projednat a domluvit si schůzku.

Náležitosti žádosti naleznete níže. Formuláře je možné vytisknout a vyplnit předem čitelně hůlkovým písmem nebo na velvyslanectví.

K žádosti o vystavení českého rodného listu a osvědčení o státním občanství se předkládají níže uvedené doklady. Všechny dokumenty musí být předloženy v originálech nebo úředně ověřených fotokopiích:

  1. zápis o narození (žádost o zápis o narození) - Žádost o zápis narození (DOCX, 40 KB),
     
  2. švédský rodný list „personbevis“ opatřený razítkem a podpisem vydávajícího orgánu s připojeným vícejazyčným formulářem pro Českou republiku, případně úředním překladem do českého jazyka. Vícejazyčný formulář připojí na vaši žádost vydávající úřad (Skatteverket) - viz informace o nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1191ze dne 6. července 2016),
     
  3. žádost a vyplněný dotazník ke zjištění státního občanství ČR a vydání osvědčení o státním občanství ČR (žádost a dotazník) - Žádost o zjištění státního občanství (DOCX, 30 KB)Dotazník ke zjištění státního občanství (DOCX, 32 KB),
     
  4. u dětí narozených za trvání manželství český oddací list rodičů; pokud má žadatel pouze cizozemský oddací list, požádá souběžně o zápis o uzavření manželství Žádost o zápis uzavření manželství (DOCX, 55 KB). V případě, že žena bude chtít zapsat příjmení po sňatku v mužském tvaru, je potřeba vyplnit dalsí formulář (ohledně možností zápisu příjmení po sňatku, prosíme, kontaktujte konzulární úsek),
     
  5. u dětí narozených mimo manželství je nutné prokázat rodinný status matky v době narození dítěte, aby bylo možno určit rodičovství v souladu s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku a předložit:

a)      je-li matka dítěte rozvedená, rozsudek o rozvodu s doložkou nabytí právní moci a rodný list matky;

b)      je-li matka dítěte vdovou, úmrtní list manžela nebo rozsudek soudu o prohlášení manžela za mrtvého s doložkou o nabytí právní moci a rodný list matky;

c)      je-li matka svobodná nebo nejsou-li rodiče manželé a pro určení otce dítěte nelze použít první domněnku určení otcovství („narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství, nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce dítěte bývalý manžel matky. Narodí-li se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce dítěte manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, co její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné“), je třeba, aby rodiče předložili švédský zápis o určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů s úředním překladem do českého jazyka, případně vícejazyčným formulářem pro Českou republiku;

  1. rodný list rodiče, který je občanem ČR;
  2. doklad totožnosti, kterým může být platný cestovní pas ČR či platný občanský průkaz ČR; pokud takový doklad nemá, pak platný cestovní pas nebo občanský průkaz státu, jeho je občanem; pro zápis narození dítěte ve věku do 15 let se vyžaduje předložení dokladu totožnosti od rodiče – občana ČR, který podává žádost o zápis narození za dítě;
  3. příjmení žen – občanek ČR se tvoří v souladu s pravidly českého pravopisu, obvykle koncovkou – ová. Na žádost ženy (zákonného zástupce u dítěte) může být příjmení zapsáno do matriky (rodného listu) v mužském tvaru. Pro zápis narození u dítěte v mužském tvaru je při podání žádosti nutná účast obou rodičů.
    Žádost o zápis příjmení v mužském tvaru (PDF, 320 KB)

Cizozemský rodný list potřebný k provedení zápisu matriční události je součástí dokumentace zvláštní matriky v Brně, žadatelům se nevrací. Cizozemské doklady musí být rovněž přeloženy do českého jazyka, to neplatí, jedná-li se o švédský matriční doklad opatřený vydávajícím úřadem vícejazyčným formulářem pro Českou republiku.

Vyřízení žádosti trvá cca 2 - 3 měsíce. Podle složitosti jednotlivých matričních případů mohou být požadovány další doklady nutné k žádosti a je možná i delší lhůta zpracování.

Matriční události občanů ČR (narození, sňatek, úmrtí), ke kterým došlo v cizině, je třeba zapsat do zvláštní matriky vedené Úřadem městské části Brno-střed. Zápis se provádí na základě žádosti. Žádost se podává v zahraničí u zastupitelského úřadu ČR podle místa trvalého bydliště žadatele v zahraničí, případně v ČR u kteréhokoli matričního úřadu. Z důvodu nutnosti ověření podpisu žadatele se žádost podává osobně. Termín návštěvy doporučujeme dohodnout předem na níže uvedených telefonních číslech.

 

Potřebné formuláře:

Žádost o zápis narození (DOCX, 40 KB)
Žádost o zápis příjmení v mužském tvaru (PDF, 320 KB)
Žádost o zjištění státního občanství (DOCX, 30 KB)
Dotazník ke zjištění státního občanství (DOCX, 32 KB)

Další formuláře (nutno konzultovat s předstihem s konzulárním úsekem).
 

V případě, že dítě získalo narozením i občanství jiného státu EU (většinou tehdy, je-li druhý rodič občanem některé ze zemí EU), může být nově od 1.1.2014 proveden zápis jmen a příjmení do českého rodného listu v podobě, kterou umožňuje užívat právo a tradice jiného členského státu EU. Tedy v zásadě tak, jak jsou jména a příjmení zapsána v cizozemském rodném listě dítěte, i když tato forma neodpovídá právní úpravě platné v ČR. Příslušný formulář musí být podepsán oběma rodiči. Současně je třeba listinou nebo cestovním pasem dítěte doložit jeho státní příslušnost k jiné zemi EU.

Zápis jména a příjmení dítěte v podobě užívané v jiném členském státu EU lze učinit i zpětně nebo pro dospělou osobu.

Formulář pro dítě (DOCX, 27 KB)

přílohy

Žádost o zápis narození 39 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 23.3.2022

Žádost o zápis příjmení v mužském tvaru 319 KB PDF (Acrobat dokument) 23.3.2022

Formulář pro dítě 26 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 4.4.2022