Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pavel Zajíček v Českém centru

(Archivní článek, platnost skončena 25.09.2013.)

Zavítejte na večer plný poezie a hudby!

Český básník Pavel Zajíček představí svou literární tvorbu za působivého hudebního doprovodu Tomáše Schilly (violoncello) a Tomáše Vtípila (housle, elektronické nástroje).

Pavel Zajíček je jedním z nejvýznamnějších představitelů českého undergroundu, v roce 1973 založil společně s Mejlou Hlavsou hudební skupinu DG 307. Roku 1980 emigroval do Švédska a později do USA. Jeho tvůrčí činnost zahrnuje psaní básní, textů a spolupráci na hudební podobě DG 307. Pavel Zajíček se také věnuje výtvarnému umění, které často propojuje se svou literární tvorbou. Od roku 1995 žije trvale v Praze.

DG 307 je česká undergroundová skupina založená v roce 1973. Její název je odvozen od lékařského kódu pro Přechodnou situační psychickou poruchu, která pro mladé muže znamenala zisk modré knížky, a tím pádem ztrátu povinnosti nastoupit vojenskou službu. Stejně jako ostatní undergroundové skupiny se i DG 307 potýkala s perzekucemi ze strany komunistického režimu, nepříliš početná vystoupení skupiny se tak musela konat na neobvyklých místech, v ateliérech či na venkovských statcích přátel hudebníků. O přesném umístění plánovaného koncertu se návštěvníci často dozvěděli až v den jeho konání, aby tak neměla Státní bezpečnost dostatek času proti vystoupení zasáhnout. Činnost skupiny byla několikrát přerušena, přesto v personálně obměněné sestavě funguje dodnes. Principem tvorby je po celou dobu zhudebněná poezie Pavla Zajíčka zasazená do syrových melodických struktur.

Místo konání:

c/o Tjeckiska ambassaden, Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

25.9.2013 18:00

Organizátor:

České centrum, http://stockholm.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/pavel-zajicek-a-dg307/