Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení Boys Who Like To Play With Dolls na Spring Forward 2014 v Umeå

(Archivní článek, platnost skončena 27.04.2014.)

Kdy: 25.04.2014 - 27.04.2014, Kde: Black Box, NorrlandsOperan, Umeå

Představení tvůrčí dvojice Terezy Ondrové a Petera Šavela bude jako jeden z top projektů vybraných největší evropskou platformou na podporu mladé choreografické tvorby Aerowaves součástí festivalu Spring Forward, který tradičně hostí Evropské hlavní město kultury - letos tedy severošvédské město Umeå. Přijměte pozvání ČC Stockholm, které představení podpořilo, do fantaskního světa, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena. Vystoupení se odehraje 26. dubna ve 14 hodin.

Projekt Boys Who Like To Play With Dolls byl vybrán do TOP 10 největší evropské platformy na podporu mladé choreografické tvorby Aerowaves. Zástupci více než 30 zemí na ní každoročně sledují cca 400 - 500 DVD kratších děl o délce 15 – 40 minut ze všech koutů Evropy. Sejdou se vždy poslední víkend v říjnu ke společné intenzivní diskusi nad desítkami doporučení. Po návratu z Aerowaves Annual Meeting má reprezentant každé země ještě možnost po dva dny studovat nahrávky děl, která po diskusích a shlédnutí ukázek postoupí mezi 30 priorit, a pak hlasuje. Jen jediné dílo může svým hlasem doporučit na 1. místo, maximálně tři na druhé a šest na třetí, tzn. svými hlasy podpoří nanejvýše deset děl.

Spring Forward 2014, festival, který je iniciativou Aerowaves, zve vybrané tanečníky a choreografy na duben do švédského Evropského hlavního města kultury 2014 Umeå, aby zde prezentovali svá díla veřejnosti.

Boys Who Like To Play With Dolls je čtyřicetiminutové představení české dvojice Terezy Ondrové a Petera Šavela, které budete mít možnost vidět v rámci festivalu v sobotu 26. dubna od 14 hodin.

Společnost nám odmalička vštěpuje genderové stereotypy. Růžová je pro holky, auta pro kluky, holky si hrají s panenkami a kluci nebrečí. Gender – tedy sexualita osobnosti – je mnohem spíš než jevem biologickým (jako tomu je u pohlaví) fenoménem společenským. Podstata toho, co znamená bytí mužem nebo ženou, nevychází pouze z množství estrogenu či testosteronu v těle, ale je z podstatné míry výsledkem společenského vlivu či rozhodnutí, vzdělání, procesu socializace. Pohyb a tanec se v tomto projektu dvou osobitých choreografů a performerů  stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky.

Trailer.


Tereza Ondrová je tanečnice, pedagožka, choreografka, absolventka pražské HAMU. Jako osobitou interpretku ji ke spolupráci zvaly a zvou nejvýznamnější osobnosti a soubory v ČR. Stala se jednou ze zakladatelek souboru VerTeDance, s nímž rovněž spolupracují další osobnosti. Na České taneční platformě získali VerTe Dance ocenění Taneční inscenace roku již dvakrát a Tereza byla v neposlední řadě oceněna i jako Tanečnice roku 2010 za svůj výkon v představení s Annou Polívkovou.

Peter Šavel je absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě (pedagogika moderního tance) a P.A.R.T.S. v Bruselu v roce 2010. Tančil v projektech významných slovenských i zahraničních tvůrců. Po přijetí na P.A.R.T.S. se začal věnovat vlastní tvorbě. Duet One for you, two for me, který vytvořili společně se Stanislavem Dobákem, byl vybrán na prestižní festival Aerowaves. V současné době žije a tvoří v Bruselu.

Více informací na stránkách Českého centra Stockholm