Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

english  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Budova ZÚ Stockholm

Stručná historie objektu Villagatan 21

Villagatan

Dům nechal postavit v roce 1880 Ludvig Tibell podle plánů Axela a Hjalmara Kumlienových. Objekt byl vybudován na volné parcele ve čtvrti Östermalm, která v té době teprve vznikala a rovněž okolní pozemky nebyly ještě zastavěny. V této ulici vznikly čtyři téměř stejné třípodlažní objekty (Villagatan č. 15, 17, 19, 21), které se od sebe lišily pouze několika vnějšími detaily. Na rozdíl od ostatních objektů, naše budova podstoupila nejméně stavebních úprav a v dnešní době téměř věrně odpovídá původnímu vnějšímu vzhledu.

Majitel objektu Ludvig Tibell byl starším revizorem a členem Kumlienovy rozvojové skupiny, která pozemky získala od akciové společnosti Byggnadsförening. Po dokončení stavby se ale dostal do finančních potíží a objekt obratem prodal.

V roce 1918 nechal nový majitel, baron Johan Mannerheim, dům přestavět na sídlo pro svoji rodinu podle návrhu architekta Isaka Gustafa Vlasina. Johan Mannerheim byl bratrem slavného generála Mannerheima, který se později stal finským polním maršálem. Sám maršál Mannerheim dům občas navštěvoval. Johann Mannerheim opustil dům v roce 1923. Dům ve Villagatan 21 pak obýval princ Carl s rodinou. V roce 1930 byly provedeny další stavební úpravy, během kterých byl např. instalován výtah.

V roce 1938 se majitelem domu stal Řád sv. Ingrid, který byl velmi aktivní v katolické komunitě. Dominikánské sestry spravovaly dům jako klášter až do roku 1990. Poté zůstal objekt několik let opuštěný.

V roce 1997 budovu zakoupila Česká republika pro potřeby diplomatického zastoupení ve Stockholmu. Návrh na přestavbu zpracoval AP atelier architekta Josefa Pleskota, podle kterého se rekonstrukce v letech 1998-1999 realizovala. V červnu 1999 byla celá nemovitost po rekonstrukci předána do užívání.

 

Galerie


Interiér budovy