english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozbývání státního občanství ČR

(Archivní článek, platnost skončena 24.12.2013.)

Zde naleznete infomace o možnostech pozbytí státního občanství České republiky a návody, jak postupovat v popsaných případech.

Státní občanství České republiky se pozbývá:

1. nabytím cizího státního občanství

2. na základě výslovného projevu vůle prohlášením


ad 1) Státní občan České republiky pozbývá české státní občanství ze zákona (automaticky) okamžikem, kdy na základě výslovného projevu vůle nabyde cizí státní občanství, s výjimkou případu, kdy se jedná o nabytí cizího státního občanství manžela nebo manželky za trvání manželství s ním/ní.

ad 2) Státní občan České republiky může české státní občanství pozbýt také prohlášením, pokud se zdržuje v cizině a současně je státním občanem cizího státu.


Pozbytí českého státního občanství nabytím cizího státního občanství na základě výslovného projevu vůle
Státní občan České republiky pozbývá státní občanství České republiky dnem, kdy na základě výslovného projevu vůle (žádost, prohlášení, souhlas nebo jiný úkon směřující k nabytí cizího státního občanství) dobrovolně nabyde cizí státní občanství. K pozbytí českého občanství tak dochází v těchto případech automaticky (ze zákona) a to v den, kdy občan České republiky nabyl uvedeným způsobem cizí státní občanství. Tato právní úprava je účinná od 1. ledna 1993, tzn. že automatické pozbytí státního občanství České republiky se vztahuje na osoby, které cizí státní občanství uvedeným způsobem nabyly v období po 31. 12. 1992. České státní občanství pozbývají tímto způsobem i děti, pokud cizí státní občanství nabydou na základě výslovného projevu vůle svého zákonného zástupce.

S účinností od 29. 10. 2003 (datum nabytí účinnosti zákona č. 357/2003 Sb., který zákon č. 40/1993 Sb. novelizoval) platí následující výjimka z pozbývání státního občanství České republiky nabytím cizího státního občanství na základě výslovného projevu vůle: K pozbytí českého státního občanství nedojde v případě, že státní občan České republiky nabyde uvedeným způsobem cizí státní občanství, pokud nabyl státní občanství, která má jeho manžel a stalo se tak za trvání manželství. Rozhodující je datum nabytí cizího státního občanství, nikoli datum podání žádosti o udělení cizího státního občanství.

Příklad: česká státní občanka se provdá za italského státního občana, požádá o udělení italského státního občanství, a italské státní občanství, tj. cizí státní občanství svého manžela, nabyde v okamžiku, kdy její manželství s italským státním občanem trvá; v tomto případě české státní občanství nepozbývá, tzn. že je zároveň českou státní občankou a italskou státní občankou.

Český právní řád v takovém případě připouští, aby český státní občan měl dvojí, popř. víceré státní občanství. Výjimka se vztahuje na muže i ženy bez rozdílu. Výjimka se nevztahuje na děti českého státního občana (občanky) zahrnuté do jeho žádosti o nabytí cizího státního občanství manžela (manželky).

Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí čj.: 1As 62/2006-82 ze dne 30.5.2007 judikoval, že i v případě nabytí cizího státního občanství na základě výslovného projevu vůle, ke kterému došlo před novelou citovaného zákona, byl možný dvojí výklad § 17 citovaného zákona a v tomto případě je nutné zvolit takový výklad, který nesměřuje k újmě. Státní občané České republiky, kteří nabyli cizí státní občanství na základě výslovného projevu vůle v období od 1.1.1993 do 28.10.2003, tak mohou mít zachováno i české státní občanství za stejných podmínek jako občané České republiky, kteří cizí občanství nabyli po 29.10.2003 (viz shora). Se žádostí o vydání osvědčení o státním občanství České republiky se lze obrátit na příslušný úřad (viz část "Vydávání osvědčení a potvrzení o státním občanství České republiky a zjišťování státního občanství České republiky").

Další výjimka je stanovena pro české státní občany, kteří byli k 31. prosinci 1992 státními občany České a Slovenské Federativní republiky - tyto osoby nepozbydou české státní občanství nabytím státního občanství Slovenské republiky, pokud slovenské státní občanství nabyly dne 2. září 1999 a později, tzn. od účinnosti zákona č. 194/1999 Sb., kterým byl novelizován zákon č. 40/1993 Sb.

Státní občanství České republiky se nepozbývá v případě, kdy český státní občan nabyde cizí státní občanství přímo ze zákona cizího státu (automaticky), např. narozením, osvojením, určením otcovství, uzavřením manželství, tzn. v případech kdy český státní občan nebo jeho zákonný zástupce neprojeví výslovně vůli cizí státní občanství nabýt.

Protože při nabytí cizího státního občanství na základě výslovného projevu vůle státního občana České republiky dochází k pozbytí českého občanství automaticky - ze zákona, nevyžaduje se žádný projev vůle dotčené osoby směřující k pozbytí českého občanství. Taková osoba má pouze povinnost odevzdat příslušným orgánům doklady, kterými se české státní občanství prokazuje (především cestovní pas a občanský průkaz), protože ty okamžikem pozbytí státního občanství České republiky pozbývají platnosti.

Pozbytí českého státního občanství prohlášením
Prohlášení o vzdání se občanství lze učinit na kterémkoli zastupitelském úřadě České republiky v cizině. V prohlášení osoba uvede, kdy nabyla cizí státní občanství a místo posledního trvalého pobytu na území České republiky nebo, že takový pobyt nikdy neměla.

K prohlášení o vzdání se českého státního občanství je třeba připojit:

a) doklad o nabytí státního občanství cizího státu (nikoli cestovní pas cizího státu, protože z něho nevyplývá, kdy a na základě jakých skutečností dotčená osoba cizí státní občanství nabyla)
b) doklad o státním občanství České republiky (např. cestovní pas)

Pokud je do prohlášení o pozbytí českého státního občanství zahrnuto i dítě, je třeba navíc předložit:

a) rodný list dítěte
b) doklad o tom, že dítě nabylo státní občanství cizího státu
pokud prohlášení činí pouze jeden z rodičů, souhlas druhého rodiče se změnou státního občanství dítěte, pokud nebyl výkon rodičovské zodpovědnosti druhého rodiče omezen nebo pozastaven, nebo pokud nedošlo ke zbavení rodičovské zodpovědnosti nebo způsobilosti k právním úkonům (musí být doloženo rozhodnutím soudu, a to i v případě, kdy jsou manželé rozvedeni) anebo pokud není pobyt druhého rodiče žijícího v zahraničí znám. Pokud jsou oba rodiče dítěte zbaveni rodičovské zodpovědnosti nebo výkon jejich rodičovské zodpovědnosti byl pozastaven či omezen, nebo pokud nenají způsobilost k právním úkonům nebo pokud není pobyt rodičů žijících v zahraničí znám, může učinit prohlášení soudem ustanovený poručník, popř. opatrovník dítěte; souhlas rodičů se v těchto případech nevyžaduje.

Zákonní zástupci mohou učinit i samostatné prohlášení o vzdání se státního občanství České republiky pro dítě. Postup je stejný jako v případě, je-li dítě zahrnuto do prohlášení jednoho nebo obou rodičů o vzdání se českého státního občanství.

Státní občan České republiky se může českého státního občanství vzdát prohlášením, pokud je zletilý, zdržuje se v cizině a současně je státním občanem cizího státu. Rodiče, případně jeden z nich, mohou do svého prohlášení zahrnout i dítě mladší 18 let, které je státním občanem České republiky a současně státním občanem cizího státu.