english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Eva Koťátková na 18. Bienále v Sydney

(Archivní článek, platnost skončena 07.05.2015 / 01:41, úvodní stránka 03.10.2014 / 03:14.)

Od 27. června do 16. září 2012 bude probíhat na několika místech Sydney největší událost současného výtvarného umění v asijsko-pacifickém regionu. Po dobu 12 týdnů bude zdarma otevřeno pro veřejnost 18. Bienále s českou účastí.

Od svého založení  v roce  1973 poskytovalo Bienále mezinárodní platformu pro inovativní  současné umění, bylo přehlídkou prací více než 1500 umělců z 83 zemí. Na minulý 17. ročník Bienále se přišlo podívat více jak půl miliónu návštěvníků. V minulosti byli pozváni z Československa například Jiří Kolář nebo Milan Knížák.

Letošní ročník je nazvaný  all our relations/ všechny naše vztahy, pod kurátorstvím

Catherine de Zegher a Geralda McMastera se zaměří na tradici vyprávění příběhů, kde jak vypravěč, tak posluchač obsadí prostor příběhu.

Stories from the Living Room

 

Eva Koťátková (1982, Praha), mladá česká umělkyně a laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2007, se ve své tvorbě věnuje zejména tématům, která se svým způsobem týkají (nebo někdy týkaly) každého z nás, ať už jde o inspiraci základním školským systémem a jeho omezujících aspektů či pohybem v osobním prostoru a interakci s prostředím, kde žijeme, nebo s předměty, které se v něm nachází. Tyto náměty jsou originálně připomenuty zvýrazněním některých prvků zachovaných v paměti od dětství nebo je na ně nahlíženo z rozličných, nějakým způsobem nestandardních úhlů.

Autorka jde ve svých pracích po samotné podstatě předmětů, zkoumá jejich chování v novém  uspořádání nebo je osvobozuje od původní funkce, jako například v projektu Řízená ztráta paměti, kdy se čtyři lidé zabydlovali v hromadě vyřazených věcí z domácnosti způsobem, při kterém účelně zapomínali na svou dosavadní zkušenost s kusy nábytku a běžnými objekty a využívali poznatky získané až při ohledávání a stěhování využitého odpadního materiálu.

Eva Koťátková vytváří mimo jiné kresby, instalace, objekty, videa nebo performance. Ačkoli využívá různé techniky, je vždy zachována jednotná myšlenková linie, která se často zaobírá pozicí jednotlivce v systému a společnosti. Zajímavá je také její práce s veřejností. Například na Liverpoolském bienále v 2010 autorka předvedla dílo Stories from the Living Room, které funguje na principu převypravování příběhů ze života starých lidí v první osobě malými dětmi. Pozoruhodné je, že šlo  přímo o aktivní obyvatele Liverpoolu.

Pro 18. Bienále v Sydney si Eva Koťátková připraví nový projekt, Theatre of Speaking Objects/ Divadlo mluvících předmětů, který v sobě zahrnuje vyprávění příběhů a divadelní představení s dětmi a se seniory.

Zastupitelské úřady ČR v Canbeře a v Sydney účast Evy Koťátkové na 18.ročníku Bienále v Sydney podpořily a srdečně všechny milovníky  moderního umění zvou na její instalaci, která bude k vidění v zajímavých prostorách na Cockatoo Island.

 

Výzva :

Pro svou instalaci Eva Koťátková bude potřebovat větší množství knih ze 70. let minulého století a starších s pevnou vazbou, zajména učebnice a dětské knihy s texty a ilustracemi ale i knihy o sociologii, psychologii či historii. Případní dárci mohou knihy přinést do sídla Bienále nebo kontaktovat: art@biennaleofsydney.com.au.

 

Více o Bienále na www.bos18.com