english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český a slovenský filmový festival

(Archivní článek, platnost skončena 12.08.2017 / 04:09, úvodní stránka 13.08.2014 / 04:36.)

Kdy: 21.08.2014 18:30 - 07.09.2014, Kde: ACMI Melbourne a Dendy Newtown Sydney

Konzulát jako jeden z kulturních partnerů festivalu všechny srdečně zve na letošní ročník, který se rozšiřuje z Melbourne také do Sydney s rozsáhlejší nabídkou nejnovějších českých a slovenských filmových hitů. Festival sáhne i do minulosti a přinese poklady československé kinematografie či retrospektivy výrazných tvůrců. Odpromítá se více než 40 celovečerních hraných, dokumentárních a krátkých snímků. Festival si zároveň připomene 25. výročí sametové revoluce.

Pohled na historické události ve střední Evropě přinese kromě jiného i zvláštní projekce oceňované trilogie Hořící keř, kterou natočila uznávaná polská režisérka Agnieszka Holland. Ta je s československou realitou spojena i tím, že v 60. letech studovala na FAMU a veškeré politické události nejen v Praze velmi intenzivně prožívala.

Surrealistické dílo mezinárodně oceňovaného výtvarníka a filmového režiséra Jana Švankmajera lze vnímat jako živý důkaz toho, že lidé za železnou oponou zůstali ve svém vlastním imaginárním světě, a přesto podávali pravdivou zprávu o orwellovském světě, v němž žili. Rozsáhlá retrospektiva osobitého umělce proběhne v ACMI v Melbourne a výběr některých jeho filmů v Sydney na universitě UTS na fakultě designu, který uvede například snímky Něco z Alenky, Spiklenci slasti, Jídlo nebo Zahrada. Přehlídku filmů doplní i výstava Švankmajerových výtvarných děl nazvaná „Dialog mezi filmem avýtvarným uměním“, která bude zážitkem zdaleka nejen pro jeho fanoušky aobdivovatele.

Slovenské tituly Boxer a smrt či Kým sa skončí táto noc zas připomenu jednu z nejvýraznějších osobností slovenské scenáristiky Tibora Vichtu. Vichta patřil k prvním filmařům, kteří v 60. letech dokázali do příběhů vnést kritický duch v době, kdy se komunistická nařízení ve filmu uvolňovala jen velmi zvolna.

Výběr letošního festivalu završí dva tituly z pokladnice československé kinematografie podepsané režisérskými legendami Jiřím Menzelem a Jurajen Jakubiskem. Do Austrálie dorazí nově restaurovaná verze Oscarem oceněného filmu Ostře sledované vlaky a originální filmová feérie Vtáčkovia, siroty a blázni.

Téma letošního festivalu, čtvrtstoletí od pádu komunismu v Československu, podtrhává i výstava „Praha objektivem tajné policie“.Tuto výstavu neobyčejných fotografií, které tajně pořizovala komunistická státní bezpečnost, organizuje ve spolupráci s filmovým festivalem v obou městech Konzulát České republiky v Sydney.  

Festival doprovodí i další bezplatné akce a výstavy, jako například kolekce slovenských filmových plakátů, fotografie představující krásy Slovenska nebo koprodukční panel odborníků o možnostech filmové spolupráce mezi Austrálií a Českem a Slovenskem. Ten se uskuteční v Sydney v kině Dendy Newtown 5. září.

Filmoví fanoušci a návštěvníci festivalu nepochybně uvítají i  příležitost setkat se s pozvanými hosty, především se slovenským režisérem filmu Kauza Cervanová Robertem Kirchhoffem nebo s historikem z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze Adamem Hradilkem.

Diváci budou mít také možnost hlasovat v anketě pro nejlepší film. Anketa je soutěžní a vylosovaní výherci se můžou těšit na atraktivní ceny. Jména vítězů budou vyhlášena během závěrečného  ceremoniálu v Sydney v Dendy Newtown v neděli 7. září.Slavnostní večer doprovodí živá hudba se zpěvačkou Ivanou Pašovičovou.

Více informací na http://casffa.com.au/

http://www.iksimafilms.com.au/

přílohy

Program 3 MB PDF (Acrobat dokument) 13.8.2014