Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český a slovenský filmový festival v Melbourne

Ve dnech 5.-9.6.2013 proběhl v Melbourne inaugurační ročník Českého a slovenského filmového festivalu. Oficiálnímu zahájení 6.6.2013 filmem Ve stínu, kam dorazilo na 250 filmových fanoušků, předcházel retro večer s filmy Jiřího Trnky a slovenským filmem nové vlny „Slnko v sieti.“

Organizátoři měli zajištěné reprezentativní kinosály v centru města. Na programu figurovaly filmy se širokým záběrem: dokument „Soukromý vesmír“, dětský film „Modrý tygr“, starší snímky „Pelíšky“ a „Občanský průkaz“, z nejnovějších např. „Dům“, „Alois Nebel“, či „Poupata.“

Ohlas sklidily spoty CzechTourismu propagující Českou republiku a Karlovy Vary. Občerstvení před i po filmových představeních zahrnovalo české pivo Budvar a koktejly míchané z tradičních likérů českých značek.

Na festivalovém zahájení i na závěrečném večeru byla přítomna vicekonzulka K Sydney Šárka Ponroy Vamberová. Poděkovala za podporu sponzorům a dobrovolníkům, kteří se na přípravě festivalu podíleli a zvláště vyzdvihla přínos umělecké ředitelky festivalu Cerise Howard, jíž se podařilo sestavit zajímavou ukázku české kinematografie pro australské publikum. Dva české filmy („Císařův slavík“ a „Alois Nebel“) se dostaly do Top 10 filmového žebříčku v melbournských novinách The Age.

Celkově lze festival hodnotit jako jednoznačný úspěch. Organizátoři odvedli profesionální práci a návštěvnost i odezva od publika jsou povzbuzením do dalších ročníků.  Zájem vzbudila i doprovodná výstava o životě a díle Jiřího Trnky. Konzulát bude festival nadále podporovat a doufá, že příští ročník se podaří rozšířit i do Sydney.

K Sydney chce touto cestou  vyjádřit poděkování za podporu a za spolupráci Českým centrům, Národnímu filmovému archivu, Českému filmovému centru a CzechTourismu.

Více fotografií je na facebooku konzulátu.

Galerie


Czech and Slovak Film Festival Melbourne