Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt v Macquaire Park Cemetery dne 28.10.2012

Konzulát České republiky informuje, že v 10:30 hod. dne 28.10.2012 proběhne za přítomnosti velvyslance České republiky v Austrálii Hynka Kmoníčka v Macquaire Park Cemetery v Sydney pietní akt položení věnce k hrobu někdejšího australského premiéra W. M. Hughese.

W. M. Hughes jako tehdejší ministerský předseda Austrálie, byl jedním ze signatářů ustanovení nezávislého Československa v roce 1918. Když po návratu do Austrálie  předložil federálnímu parlamentu k ratifikaci versailleskou smlouvu,  prohlásil: „The Czecho-Slovaks have been recognised and the charter of their rights is embodied in this dokument“. O 20 let později, v době československé krize se v australském federálním parlamentu proti mnichovské dohodě postavili rázně pouze dva poslanci. Jedním z nich byl  ministr zahraničí Billy Hughes. W. M. Hughes zemřel, symbolicky v den výročí vzniku Československa, dne 28.10.1952.

Dne 28.10.2012 v den národního svátku České republiky a zároveň 60. výročí úmrtí W. M. Hughese, položí velvyslanec České republiky v Austrálii věnec u hrobu tohoto významného australského politika a pronese krátkou řeč.

Pro zájemce z řad krajanů, jejichž účast na pietním aktu bude velice vítána, přikládáme orientační mapu hřbitova s údaji o umístění hrobu W. M. Hughese a vyznačenou příjezdovou trasou k příslušnému místu.

 

 

přílohy

grave position 2 MB PDF (Acrobat dokument) 18.10.2012