Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přání krajanům

Milí krajané, rok 2013 se blíží ke svému závěru a tak se sluší za ním trochu ohlédnout.

Na konzulátu v Sydney jsme měli rušný volební rok, v lednu dvoukolové prezidentské a v říjnu předčasné  parlamentní volby. Pokaždé přišlo přes sto oprávněných voličů a konzulát byl jedním z nejfrekventovanějších zvláštních volebních okrsků mimo Evropu.

V březnu byl slavnostně otevřen honorární konzulát ČR v Queenstownu, na Jižním ostrově Nového Zélandu. Letos se také podařilo završit legislativní proces umožňující držitelům českých řidičských průkazů starším 25 let získání australského ŘP bez nutnosti skládat zkoušky. V oblasti konzulární patří Konzulát v Sydney mezi nejvytíženější zastupitelské úřady ČR vůbec (ověřování, cestovní doklady, státoobčanská agenda).

Konzulát i nadále podporuje krajanské spolky a iniciativy, v současnosti s větším důrazem na rozvoj českých škol. Zakoupili jsme a darovali z prostředků projektu na podporu bohemistiky deseti českým školám v Austrálii i na Novém Zélandu učebnice a knihy pro děti. Jsme rádi, že bylo schváleno vyslání paní učitelky z ČR do krajanských škol v Melbourne a v Perthu na příští rok. Do Sydney na naše zavítal známý český umělec Jan Vodňanský, který vystoupil pro děti v České a slovenské škole a následně pro dospělé v Country clubu.

Obchodně ekonomický úsek také nezahálel. Podařilo se přivézt zástupce českých firem na významné veletrhy jako AIMEX v oblasti těžby či AUSRAIL pro železniční dopravu. Nová Česko-novozélandská obchodní asociace v Aucklandu úspěšně rozvíjí svou činnost. Českým firmám se daří prosazovat na zdejších trzích.  Vývoz z ČR do Austrálie a na Nový Zéland za 10 měsíců roku 2013 dosáhl 12 mld.Kč (nárůst v Austrálii o 35% a na NZ o 10% oproti roku 2012).

Konzulát se podílel na propojování kulturních akcí s ekonomickou diplomacií. Proběhl úspěšný 1.ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Melbourne a další ročník oblíbeného Vodafestu.  K Sydney uspořádal obchodní a turistickou prezentaci ČR v rámci oslavy státního svátku. Výtěžek tomboly byl celý věnován budovanému muzeu Škody a Tatry v Modrých horách. CzechTourism pozval desítku australských operátorů do ČR a připravil dvě prezentační akce přímo v Sydney s cílem podpořit zájem australských cestovních kanceláří o destinaci v srdci Evropy.

Těšíme se na setkání s Vámi v Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perthu, Aucklandu či Wellingtonu. Všem honorárním konzulům, klubům a jejich obětavým členům, stejně tak českým školám a paním učitelkám a ředitelkám děkujeme za spolupráci a činnost, kterou pro naše krajany dělají a které si velmi vážíme.

Přejeme Vám všem klidné vánoční svátky a hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce.

Tým konzulátu ČR v Sydney