Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vicekonzulka navštívila Auckland a Taurangu

Ve dnech 17.- 21.4. 2013 vicekonzulka K Sydney Šárka Ponroy Vamberová navštívila Nový Zéland. Ve městech Auckland a Tauranga se setkala se zástupci české komunity i obchodní, umělecké a akademické sféry. Návštěva proběhla ve vhodném termínu vzhledem k plánovanému setkání českého ministra zahraničních věcí K.Schwarzenberga s novozélandským protějškem M.McCullym v Praze dne 25.4.2013.

V Art Gallery Auckland proběhlo další jednání ohledně možné výpůjčky děl maorských portrétů plzeňského rodáka B.Lindauera. Vicekonzulka se dále sešla s Tony Andrewem, prezidentem EU-NZ Business Council, jenž vyzdvihl přednosti města Aucklandu, jako hlavního obchodního centra jižního Pacifiku s velice dobrou strukturou, ve kterém operuje i množství evropských společností. Podle jeho názoru je dobré pro české firmy se spojit s britskými, které mají zkušenosti či reference, pro vstup na NZ trh. Přiblížil atmosféru summitu Energy Pacific, který proběhl ve spolupráci NZ a EU v Aucklandu na konci března. Právě udržitelná energie na pacifických ostrovech je dle T.Andrewe dobrá obchodní příležitost pro evropské firmy popř. pro spolupráci s NZ firmami.

Na setkání se zástupci nové Česko-novozélandské obchodní asociace, prezidentem a zároveň honorárním konzulem ČR v Aucklandu G.Shanahanem a výkonným ředitelem M.Kadlecem, se diskutovalo o možné podpoře ze strany konzulátu, o právě spuštěných webových stránkách, o možných akcích na zviditelnění ČR v Aucklandu  jako oslava státního svátku i oficiálním zahájení činnosti a pozvání NZ ministra zahraničních věcí. 

Na Aucklandské universitě se vicekonzulka sešla s profesorkou S.Trnkou, která je členkou Evropského institutu university, představila jí možnosti studia českého jazyka na universitách v Brně, Olomouci a Praze. Zajímala se o možnosti studentských výměn s českými VŠ. Aucklandská universita, Fakulta umění díky další profesorce českého původu M.Kafkové, má fungující výměnný program s FAMU. Dalšímu uzavírání smluv o výměně studentů se universita nebrání.

Od vedoucí ČS klubu v Aucklandu H.Růžičkové se vicekonzulka dověděla současný stav, plány klubu i největší bolest české komunity, jímž je vyřizování českého pasu spojeného s cestováním do Sydney. Informovala o plánovaném zahájení výuky české školy, která by se měla rozběhnout během několika týdnů. Do výuky je zapsáno 18 dětí. Vicekonzulka pozvala českou komunitu do české vesničky Puhoj, na červnovou oslavu 150.výročí založení česko-německými osadníky ze Stodu.

Poslední zastávkou na cestě byla Tauranga, stotisícové město s důležitým přístavem a rychle rostoucí populací ležící asi 3 hodiny jízdy jižně od Aucklandu. Skupina nadšených českých maminek zde v roce 2012 založila Český a slovenský klub a školu. Školička má pravidelnou nedělní dvouhodinovou výuku. Vicekonzulka po výuce vysvětlila vedení klubu možnosti financování aktivit z grantů poskytovaných MZV ČR. V současnosti všechny náklady členky pokrývají samy. Škola organizovala v loňském roce kromě Mikuláše také výstavu Krtečka v centru města a zúčastnila se výtvarné soutěže vyhlášenou konzulátem v Sydney.

 

 

Galerie


Auckland a Tauranga