Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na veletrhu FINE FOOD v Sydney

(Archivní článek, platnost skončena 13.09.2014 / 08:08.)

Veletrh FINE FOOD je jednou z největších výstavních akcí v potravinářském průmyslu v Austrálii. Jeho letošního ročníku se zúčastnila i česká firma. V uvedeném oboru existuje pro české vývozce celá řada příležitostí a účast na této výstavě v příštích letech je vhodnou příležitostí jak české výrobky představit.

Veletrh FINE FOOD, výstavní akce s pětadvacetiletou historií, je nejvýznamnějším veletrhem potravin, nápojů a vybavení gastronomických provozů v Austrálii a na Novém Zélandu. V termín od 6. do 8. září 2011 proběhla tato akce tradičně ve všech šesti výstavních halách sydneyského Convention and Exhibition Centre, a to s účastí více než jednoho tisíce vystavovatelů z třiceti šesti zemí. Účast návštěvníků z řad odborné veřejnosti dosáhla v letošním roce dvaceti pěti tisíc. Výstava každoročně alternuje mezi Sydney a Melbourne a akce stejného druhu jsou pořádány zároveň v dalších městech. V příštím roce v Brisbane a v novozélandském Aucklandu a v roce 2013 v západoaustralském Perthu. 

Mezi exponáty domácích i věhlasných světových vystavovatelů byly zastoupeny i české výrobky, konkrétně kuchyňské trouby společnosti RETIGO určené do velkých vývařoven. Společnost RETIGO vyrábí nejen trouby, ale také konvektomaty, zařízení pro šokové ohřátí a zchlazení potravin a další vybavení pro gastronomické provozy. Kromě mnoha dalších zemí je velice úspěšná právě v Austrálii. Zastoupení společnosti zde funguje od roku 2005 (v roce 2010 došlo ke změně zástupce) a k zákazníkům našlo cestu navzdory silné, převážně italské a německé konkurenci. Australský zástupce společnosti nešetřil chválou na kvalitu (českých) výrobků a nadmíru spokojený byl rovněž s podporou, kterou firma RETIGO zastoupení poskytuje. Na stánku společnosti byl po celou dobu výstavy přítomen český kuchař a ve stejnou dobu probíhalo na jiném místě školení českého servisního technika pro australské distributory. 

Možná právě tento příklad české účasti na uvedeném veletrhu by mohl být inspirací pro představení širšího zastoupení vybavení gastronomických provozů, potravin a nápojů české provenience na některém z jeho dalších ročníků. Na australském trhu jsou v současné době přítomny pivovary Plzeňský Prazdroj, Budějovický Budvar, Radegast, Bernard, Žatec, Kozel, Staropramen a široká paleta dalších alkoholických nápojů (Becherovka, absint, vodka, slivovice), jakož i nápojů nealkoholických (Karlovarské minerální vody, Hanácká kyselka, atp.). Karlovarská Becherovka je na australském trhu zastoupena již několik let, výsledky prodeje této značky však neodpovídaly možnostem. V letošním roce  se Becherovka dohodla na spolupráci s novým, zkušeným distributorem a prodej tohoto likéru by se měl v Austrálii v průběhu několika let znásobit.

Obchodních příležitostí pro české výrobce existuje v oboru potravin a nápojů na australském trhu bezpochyby celá řada a právě veletrh FINE FOOD se stal za dobu své existence důležitým místem pro vyhledávání obchodních partnerů a zástupců na tomto vzdáleném kontinentu. Uvedenou skutečnost nejlépe potvrzuje účast firem z mnoha evropských zemí, například z Rakouska, Belgie, Kypru, Francie, Německa, Itálie, Španělska a dalších zemí. Potvrzením kvality veletrhu je nakonec i účast českých výrobků, byť zastoupená pouze jedinou firmou.