Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na AUSRAIL PLUS

Největší australská událost v oboru železniční dopravy v tomto roce. Veletrhu se účastní přes 400 vystavovatelů a na světovém kongresu o výzkumu železniční dopravy vystoupí stovka řečníků. Vše bude probíhat pod jednou střechou v Convention and Exhibiton Centre v Darling Harbour v srdci Sydney.

Australská železniční síť je šestou největší na světě a páteří australské ekonomiky, zaměřené na export surovin. V loňském roce se po australské železnici přepravilo 950 mil. tun nákladu, v letošním roce je předpoklad na překonání rekordní 1 mld. tun.  V celosvětovém měřítku je tak Austrálie lídrem v nákladní železniční přepravě. Nové technologie, jako například vlaky bez strojvedoucích, nové druhy ocelí pro železnici, vyšší nápravová nosnost nebo zvýšená bezpečnost, se tak pochopitelně objevují i v tomto odvětví dopravy. V dlouhodobém horizontu se očekává nárůst objemu nákladní železniční dopravy na dvojnásobek do roku 2030 a trojnásobek do roku 2050.

Na poli osobní přepravy železnice zaznamenává dynamický růst. Za posledních 8 let počet osobních cest na železnici vzrostl na dvojnásobek a to ze 7,25 mil. na 15,5 mil. vykonaných cest v roce 2012. Ve výhledu dalších 20 let se očekává růst o 40%.  Výsledkem těchto předpokladů je potřeba investic do kolejové dopravy, kde například po dobu dalších 20 let bude nutné každý rok uvést do provozu 300 nových železničních vagonů pro osobní přepravu.

Rovněž lehká kolejová doprava v jednotlivých městech a tzv. “High Speed Rail” (vysokorychlostní koridor) spojující hlavní populační centra na východním pobřeží země jsou znovu na pořadu politických jednání. Na queenslandském Gold Coast se dokončuje 13 km dlouhá tramvajová linka, která má začít fungovat příští rok. Další australská města jsou v počátečních stádiích plánování tramvajových linek – Sydney, Perth, Sunshine Coast, Hobart či Canberra. V Sydney byly v 60. letech minulého století téměř zcela nahrazeny tramvaje autobusy. Vláda Nového Jižního Walesu schválila v prosinci 2012 projekt vybudování 12 km dlouhé tramvajové linky za 1,6mld.AUD. 

Pro české výrobce a dodavatele Austrálie nabízí  zajímavé příležitosti. České technologie v kolejové dopravě v Austrálii nejsou neznámé. Druhé největší město Austrálie Melbourne téměř výhradně používá tramvajové výhybky z Pražské strojírny. DT výhybkárna a strojírna se rovněž aktivně podílí na spolupráci s australskými partnery. Výzkumný a zkušební ústav Plzeň dlouhodobě úspěšně testuje kolejová vozidla pro australské výrobce.

České firmy, které mají zájem se veletrhu či kongresu zúčastnit, kontaktujte prosím vedoucí obchodního úseku Konzulátu ing.Šárku Ponroy Vamberovou na commerce_sydney@mzv.cz

AUSRAIL PLUS 2013

přílohy

AUSRAIL PLUS 2013 Program 2 MB PDF (Acrobat dokument) 20.9.2013