Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příklady úspěchů českých značek u protinožců

Australskou ekonomiku táhne těžební sektor a silná asijská poptávka. 60% australského exportu představuje vývoz surovin.

Dovozci nákladních automobilů Tatra v Austrálii, společnosti Offroad Trucks se sídlem v Perthu, se i proto podaří prodat letos přes stovku aut.  Larry Gill, ředitel společnosti, mě pozval na konferenci a výstavu Drill 2012, která se uskutečnila v Adelaide od 19. do 21. září 2012. a jejímž byl generálním sponzorem. Přivítal mě spolu s dcerou Amber, která firmu brzy převezme, mezi dvěma zánovními tatrovkami a pod velkým kulatým logem. Během odpoledne jsem se seznámila s klienty, kteří znají Česko díky cestám do Kopřivnice, které Larry organizuje. Osobním přístupem a zajištěním nepřetržitého technického servisu si klienty získává a udržuje.Ti oceňují zejména bezpečnost, kvalitu a technickou vyspělost vozů vhodných pro australské vnitrozemí. Navíc spoluprací s firmou Kobit, jež dokázala vyrobit na přání místních zákazníků různé nástavby, tu v takové kombinaci tatrovka téměř nemá konkurenci. Larry jen doufá, že korupční skandály nebudou mít zničující vliv na značku.

Zpět v Sydney o pár dní později se setkávám s Janem Kraftem, obchodním zástupcem firmy Stros – Sedlčanské strojírny pro Austrálii, u mostu ANZAC, který je důležitou dopravní tepnou jen kousek od samého jádra města tzv. Central business districtu. Česká firma prostřednictvím svého místního obchodního partnera vyhrála vládní tendr na dodávku dvou permanentních výtahů, které se instalují do 50ti metrových mostních pilířů. Na instalaci tu už měsíc dohlížejí dva čeští technici. Firma také dodala několik výtahů na stavbu nemocnice v severní Sydney, ale z dlouhodobější perspektivy jsou zajímavější zakázky právě na permanentní výtahy. STROS nabízí unikátní strojírenský výrobek, který tady nikdo nevyrábí. Tříletá trpělivá práce a pravidelné udržování osobních kontaktů byť v ročním intervalu začínají nést ovoce.

(Zdroj: Šárka Ponroy Vamberová, Konzulát ČR v Sydney)