english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář České nanotechnologie na Universitě Nového Jižního Walesu

(Archivní článek, platnost skončena 17.10.2015 / 02:43.)

Dne 15.10.2012 proběhl na půdě UNSW seminář k prezentaci českých nanotechnologií v rámci projektů Ministerstva zahraničních věcí na podporu ekonomické diplomacie.

Seminář oficiálně zahájil velvyslanec Hynek Kmoníček, který přivítal odbornou veřejnost. Prof. Tom Davis ze své pozice ředitele Australského centra pro nanomedicínu při UNSW účastníkům představil témata výzkumu, jimž se centrum věnuje. Upozornil na každoroční několikadenní konferenci Nanomedecine, kterou UNSW pořádá v Sydney a na jejíž letošní ročník dorazili i čtyři zástupci z České republiky.

Poté slovo patřilo Doc.Ing. Jiřímu Krechlovi, CSc. z vládní agentury CzechInvest, který v první části svého vystoupení představil agenturu a stav vědy a vývoje v České republice včetně schválených projektů na vybudování center výzkumu evropského významu. Ve druhé části se zaměřil na představení historie a současných trendů českého nanosektoru s výčtem nejúspěšnějších firem oboru.

Druhá polovina semináře patřila soukromé sféře. Richard Trett z australské společnosti AXT prezentoval mikroskopy brněnské značky TESCAN. Představil novinku TIMA, tzv. Tescan Integrated Mineral Analyzer, který je schopen identifikovat minerální složení zeminy. Produkt, jež se výborně hodí pro australský trh se silným těžebním sektorem.

Velmurugan Thavasi, zástupce Nafigate Corporation ze singapurské pobočky, představil obor nanovláken a portál Nafigate s globálním rozsahem a ambicemi podporovat provázanost a informovanost privátních, akademických a vládních institucí. Představil šest prioritních oblastí zájmu firmy: voda, energie, životní prostředí, zdravotní péče, textil a filtrace vzduchu.

Posledním zástupcem českých firem byl Jarek Dolák, generální ředitel SVCS Process Innovations, který představil moravskou firmu zabývající se výrobou termálních reaktorů pro polovodičový průmysl a výrobu solárních článků.

Pro firmy byl seminář příležitostí dostat se k cílovému zákazníkovi. Tým SVCS byl po semináři pozván vedoucím fotovoltaické laboratoře M.Silverem na její prohlídku.

Ostatní měli možnost prohlédnout si moderně zařízenou laboratoř Biomedicíny (Biomedical Imaging Facility). Průvodcem jim byl český vědec Aleš Benda, který na Universitě Nového Jižního Walesu druhým rokem působí.

Česká republika se prezentovala jako jeden z lídrů v oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií schopných obstát v globálním konkurenčním prostředí. Zúčastněné firmy díky semináři získaly cenné kontakty na australské universitě, která nakupuje prvotřídní zařízení pro výzkum a je i díky tomu na špici nanotechnologií v australském měřítku.