english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti v severním teritoriu

(Archivní článek, platnost skončena 17.06.2016 / 07:24.)

Ve dnech 4.- 6.6.2013 se uskutečnila již třetí společná obchodní mise zástupců členských států Evropské unie pod hlavičkou EU Delegace v Canbeře tentokrát do Darwinu, hlavního města rychle rostoucího regionu hlavně díky bohatým nalezištím plynu. Mise se zúčastnilo 13 členských států: Německo, Belgie, Švédsko, Finsko, Velká Británie, Itálie, Řecko, Španělsko, Francie, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Česká republika, zastoupená vedoucí obchodně ekonomického úseku konzulátu v Sydney Šárkou Ponroy Vamberovou.

Na programu byly prezentace klíčových ekonomických oborů a příležitostí pro zahraniční investice, dále návštěva Charles Darwin University, Musea a Art Gallery Severního teritoria, kde se návštěvníci mohou seznámit mimojiné s prací českého krajana George Chaloupky, fórum s předními australskými ekonomy na téma Severní příležitosti: australská brána do Asie a návštěva staveniště budoucí LNG základny projektu Ichthys.

Severní Teritorium (Northern Territory - NT) je třetí největší stát/teritorium zaujímající plochu  přes 1,3 mil.km2 ale nejméně zalidněný, ve kterém žije jen 236 tis. obyvatel (1% australské populace), z čehož 27% je domorodého původu.  V hlavním městě Darwinu žije asi 131 tis. obyvatel.

Ekonomická síla NT postupně roste. Hrubý státní produkt ve finančním roce 2011-12 byl 18,1 mld.AUD (roční růst 4,4%), což představuje sice jen 1,2% ekonomické aktivity celé Austrálie, ale roste druhým největším průměrným tempem za posledních pět let (3,3%) po Západní Austrálii. Od října 2011 do září 2012 přilákalo 9 mld.AUD investic. Nejvíce ekonomice NT přispívá těžba (19%), stavebnictví (12%) a státní správa a bezpečnost (8%). Zahraniční obchod NT je zajímavý z pohledu dovozu. V roce 2011-12 celkový dovoz tvořil 4,7 mld.AUD (nárůst o 11%), z toho z EU se dovezlo zboží za 131mil.AUD (nárůst o 35%). Celkový export NT byl 6,1 mld.AUD. Největšími obchodními partnery NT je Japonsko, Čína, Singapur, Kuvajt a Jižní Korea. Sociálním specifikem NT je domorodé obyvatelstvo, ve kterém je rozšířeným problémem alkoholismus a nízká vzdělanost. Dožívají se v průměru jen 45 let.

V NT funguje jedna universita, která nese jméno Charlese Darwina a na níž bylo zapsáno v roce 2012 7 155 studentů. Velké procento jich studuje on-line kvůli velkým vzdálenostem. Universita má nezastupitelnou roli ve vzdělávání i výzkumu původních obyvatel. Investoři v sektoru ropy a plynu věnovali 3 mil.AUD na založení a rozvoj Severoaustralského centra pro ropu a plyn při Darwinově universitě.

Darwin je druhým australským centrem pro zkapalněný zemní plyn LNG.  Z 500km vzdáleného naleziště v Timorském moři s kapacitou 3,7 mil.tun ročně začala Conoco Philips dodávat LNG do Japonska již v roce 2006 na základě 17 letého kontraktu. Nadnárodní společnost Shell v roce 2011 dostala zelenou k těžbě podmořských zásob plynu novou technologií plovoucí lodě Prelude. Další projekt LNG pod jménem Ichthys byl schválen v lednu 2012. Přímá zahraniční investice v hodnotě 34 mld.AUD je joint venture japonského Inpex a francouzského Total. Těžit se bude také v Timorském moři neuvěřitelných 900 km od pevniny od roku 2016. V současnosti se staví ubytování pro 3 500 nových pracovníků. Z Darwinu se má stát hlavní centrum zabezpečující služby pro LNG sektor. Na vybudování potřebných logistických kapacit na pevnině vláda NT přispěje 100 mil.AUD. Teritorium je také bohaté na ropu, vláda očekává stovky milionů dolarů investovaných do průzkumů. V NT se z nerostných surovin také těží uran ve čtyřech dolech. Šest velkých těžebních projektů minerálních surovin v hodnotě 1,5 mld.AUD čeká na schválení. Celkem by měly přinést        2 500 pracovních příležitostí.

Cestovní ruch tvoří 8,7% státního produktu a zaměstnává 14 tisíc osob. Ročně přijíždí do NT na 220 tisíc zahraničních turistů. NT se zaměřuje na evropský trh, jelikož jde o destinaci s množstvím přírodních krás a domorodého umění.

Další výraznou oporou ekonomiky NT je přítomnost australské armády. Vojáků a jejich rodinných příslušníků je v Darwinu na 14 tisíc. Armáda přispívá ekonomice asi 1,6 mld.AUD ročně, buduje se nové ubytovací i technologické a logistické zázemí. Navíc by měli přes Darwin rotovat i američtí vojáci námořní pěchoty. V roce 2012 jich bylo 200 a v roce 2016/17 se počítá až s 2 500 Američany.

Darwin má výsadní geografické postavení ze všech australských měst, protože má nejblíže asijskému trhu. NT se orientuje na jihovýchodní Asii, nejvíce v současné době na lidnatou Indonésii. Velkou výzvou pro vládu Severního teritoria je infrastruktura. Velké vzdálenosti, málo vody, specifické podnebí, potřeba kvalifikované pracovní síly či nedostatek ubytovacích kapacit. V samotném centru Darwinu se v současnosti staví jak nové hotely, tak na 600 nových bytových jednotek.

Pro české exportéry se jeví jako perspektivní oblasti dodávek do těžebního sektoru, energetiky, stavebnictví, rozvoji infrastruktury či vodohospodářství. Charles Darwin universita je také otevřena mezinárodní spolupráci na základě výměny studentů či výzkumných pracovníků.

 

 

přílohy

Overview of investment opportunities in the NT 2 MB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013

Mining developments in the NT 549 KB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013

Construction snapshot 305 KB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013

Overview of investment drivers in the NT 4 MB PDF (Acrobat dokument) 18.6.2013

Galerie


Delegace EU v NT