Konzulát České republiky v Sydney

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tedom postaví v Austrálii energetickou soustavu za 370 mil. Kč

(Archivní článek, platnost skončena 16.08.2014 / 06:51.)

Třebíčská firma Tedom spouští projekt pro největšího australského leteckého přepravce Qantas. Do projektu investuje 370 milionů korun. Ředitel společnosti očekává návratnost do pěti let.

Třebíčská firma Tedom expanduje na australský trh. Pro tamní největší leteckou společnost Qantas postaví a vybaví potřebnými kogeneračními jednotkami energetickou soustavu o výkonu 11,9 megawattu.

Projekt za 21 milionů australských dolarů (370 milionů korun) firma zaplatí, přičemž Qantas bude výslednou produkci tepla, chladu a elektřiny prodávat. "Návratnost investice předpokládám do pěti let, pak už budeme jen vydělávat," uvedl pro týdeník Ekonom Josef Jeleček, generální ředitel a předseda představenstva Tedomu.

Aby firma kontrakt získala, musela zároveň koupit přibližně za 26 milionů korun australskou společnost GridX, jejímž prostřednictvím stavbu realizuje. Samostatné kogenerační jednotky už Tedom na australský trh dodává, ale tato zakázka je první na výstavbu energetického celku.

"Je to pro nás rozhodný krok, abychom se na australském trhu prosadili s celými stavbami a postupně si tam vybudovali energetickou společnost," dodává Jeleček, majitel 45 procent akcií Tedomu.

Firma s ročním obratem kolem dvou miliard korun vyrábí spalovací motory, městské autobusy, obchoduje s elektřinou, ale její vlajkovou lodí jsou kogenerační jednotky produkující teplo a elektrickou energii.

Původně dodával Tedom zákazníkům jen kogenerační jednotky, dnes už staví a často i provozuje velké energetické celky, což je příklad i nového kontraktu v Austrálii.

Zdroj: IHNED.CZ